אפיונים של הקונפליקטים בהפרעת אישיות גבולית

הטיפול הקוגניטיבי והתנהגותי נחקר מדעית ונמצא עוזר לטפל בהפרעות פסיכולוגיות במצב הרוח
אם אתם מחפשים פסיכולוג אתם מוזמנים לפנות למכון קוגניטיבי למציאת הפסיכולוג המתאים לכם. נעזור לכם למצוא מטפל\ת באיזורכם.

שינוי במצבי הרוח

שינוי במצבי הרוח

  1. אגרסיביזציה של הקונפליקטים האדיפאליים משיכה עזה, פחדי סירוס קשים – ע”פ העמדה הפסיכואנליטית – שלבים פסיכו סוציאליים (אוראלי, אנאלי, פאלי, לטנטי, גניטאלי). 

התיאוריה טוענת שככל שהקונפליקטים המאפיינים את האישיות הם יותר ראשוניים, מוקדמים כך ההפרעה תהייה יותר עמוקה –  כל שלב מושפע ע”י השלב הקודם לו.  

אנשים שמגדירים אותם בטווח הבריא של התפקוד וחיי הרגש (נוירוטיים), הם אנשים שהקונפליקטים שלהם יותר ממוקדים בתחום האדיפאלי – חוו את הדרמה האדיפאלית ורישומים אלו הם שיעצבו את אישיותם. (הקונפליקטים העיקריים- דחפים מיניים ואגרסיביים ובין היכולת לממש אותם).

הם יהיו עסוקים בנושאים אדיפאליים – תחרות, קנאה, חרדות מסירוס, השגת אובייקט התשוקה.   

האנשים הפחות בריאים  הטווח הגבולי והפסיכוטי: כשמדברים על אנשים הסובלים מהפרעות עמוקות (פסיכוזה, הפרעה אישיות גבולית), אנחנו מדברים על מערך נפשי יותר ראשוני, קדום, ופרימיטיבי במובן הנפשי- אל הדרמה האדיפאלית ייכנסו יותר פגועים ועם שריטות הקשורות לשלבים מוקדמים יותר. הם יאופיינו ע”י אגרסביזציה- התניה של זעם וכעס מול הדרמה האדיפאלית. למרות שהבעיות שלהם יכולות להיראות כמו אדיפאלי, העוצמה תהייה רבה יותר והבעייתיות יותר ראשונית מאנשים הסובלים מהפרעה נוירוטית.  

למשל, אדם עם הפרעת אישיות גבולית יכול להיות נתון במשולשים אדיפאליים – מאהבת-אישה וכו’ אבל האופן והצורה בה זה יתקיים תהייה יותר מופרעת וראשונית ונשלטת ע”י אגרסיות, זעם והפרעות בתפיסת המציאות. המשיכה יכולה להיות כ”כ עזה, שלא נראה זאת אצל אדם רגיל. לדוגמא, מישהי שסבלה מהפרעת אישיות גבולית הייתה נכנסת להרפתקאות טרמפים בהם התעסקה עם בחורים בעייתיים שהזכירו לה את אביה.  

2. איסורי סופר-אגו פרימיטיביים – התקפות סדיסטיות של הסופר אגו- פיצולים במערכת של הסופר אגו – אותה מערכת נפשית האחראית על הערכים, המצפון ומה שמכוון אותנו לעשות נכון. מערכת זו תהייה שבורה ומפוצלת- לרגעים אדם יחוש חוסר ייסורים מוחלט על פעולות ופעמים אחרות יכול להרגיש מותקף ע”י סופר האגו שלו בצורה של ייסורים סדיסטיים. 

3. אידיאליזציה של אובייקט אהבה (כהגנה נגד זעם) – געגועים עזים- כדי להגן על עצמם מהזעם הנורא הם עושים, כמנגנון הגנה, אידיאליזציה של אובייקט האהבה- אם הם קשורים ואוהבים מישהו הם מקנים לו ולקשר איתו מימדים אידיאליים, עצומים וגדולים, אובייקט אהבה טוב ומושך ללא גבול וכו’.  

נוצרים אצלם געגועים גדולים אל אותם אובייקטים אהובים. ניתן לראות מטפלים אשר יש אחריהם מעקבים של המטופלים וכו’.  

4. מאבקים גניטאליים משרתים פונקציות פרה-אדיפאליות – התוכן הוא אדיפאלי, אך העוצמה והשפה פרה-אדיפאלית- מדובר על מאבקים אדיפאליים – ניסיונות להשיב אליך את אובייקט התשוקה שלך, להתחרות, לנצח אבל גם לפחד מהניצחון. התוכן יכול להיות אדיפאלי אבל העוצמות, הזעם ועיוותי המציאות הם פרה-אדיפאליים וראשוניים יותר.