הפרעת אישיות גבולית – סוגים שונים

הרבה נכתב על הפרעת אישיות גבולית עד היום. אנשים הסובלים מההפרעה, לעיתים קרובות, עברו התעללות בילדותם – הם יכולים להמיט הרס במערכות יחסים קרובות. הם ידועים באימפולסיביות שלהם, בהרס העצמי שלהם, במצבי הרוח שלהם, בכעסם, ויש להם נטייה  לקיים מערכות יחסים אינטנסיביות וסוערות מאוד.

יתר על כן, לעיתים קרובות האנשים הסובלים בהפרעה מתמודדים עם בעיות חיים נוספות, לעיתים קרובות תוצאה מהאופי אימפולסיבי שלהם: הפרעות אכילה, קשיים כלכליים וכו ‘. בספר המוצלח “הפרעות אישיות: DSM  ומעבר לו” משנת 1995, תיאודור מילון מזהה ארבעה סוגים שונים של הפרעת אישיות גבולית. אגב, מילון הוא אחד המומחים המובילים בתחום הפרעות אישיות והפרעת אישיות גבולית, כך שהוא יודע על מה הוא מדבר.

” גבוליות ומחסור באומץ” (The Discouraged Borderline ), במובנים רבים יכול מאוד להיראות כמו אדם עם “הפרעת אישיות תלותית” ( Dependent Personality Disorder) או כמה שידוע כיום כ- codependent  (מצב במערכת יחסים שבהם אדם אחד מכור פיזית או פסיכולוגית, כמו אלכוהול או הימורים, והאדם האחר תלוי פסיכולוגית בראשון בצורה לא בריאה). הם נוטים להיות קפואים, ללכת עם הזרם, וכן הם מרגישים קודרים ומדוכאים. עם זאת עמוק בפנים, לעתים קרובות הם כועסים מאוכזבים עם הפעולות של הסובבים אותם. כשמצב כזה מתחיל, מתי שהכעס עלול “להתפוצץ”. סביר יותר שהם יגרמו לעצמם נזק או אפילו התאבדות.
“גבוליות אימפולסיבית”  (Impulsive Borderline seems) נראה כמו בן דודו הראשון של הפרעת אישיות היסטריונית. אנשים אלה נוטים להיות פלרטטניים, שוביי לב, חמקמקים ושטחיים.
הם מאוד אנרגטיים והם מחפשים ריגוש אחרי ריגוש. הם משתעממים בקלות ונראה שלעולם לא יגמר להם תיאבון לתשומת לב ולהתרגשות. כפי שם הסוג, הם יפעלו לעתים קרובות בלי לחשוב, ויתכן שיכנסו לתוך כל מיני צרות. אנשים כאלה נוטים לעתים קרובות להיות כריזמטיים מאוד, וכן מאוד קל למצוא חיבה ועניין בהם. תזהרו! ,אפשר להכנס איתם למערכת יחסים מסוכנת. הסוג השלישי שמתאר מילון הוא “פטרנטלי גבולי” (Petulant Borderline). מילון מתאר אותם כ”בלתי צפויים, נרגזים, חסרי סבלנות ומתלוננים” וכן “מתריסים, ממורמרים, עקשנים, פסימיים וכועסים “.האנשים הסובלים מסעיף זה בהפרעה “נקרעים” בין הסתמכות על אנשים, ובמקביל הם מנסים לשמור על מרחק מחשש לאכזבה. הם “מתנדנדים” בין תחושות של חוסר ערך וכעס.
הכעס הזה יכול להיות פתאומי. עדיף לא להיכנס ל”קו האש” שלהם.
לבסוף, יש ” גבוליות עם הרס עצמי” (Self-Destructive Borderline). סוג זה מאופיין בתחושת מרירות מתמדת, אשר הסובלים בהפרעה מסוג זה מייחסים את התחושה לנפש. לעתים קרובות הם ינהגו בהתנהגויות הרסניות, בין אם הם מודעים או לא-מודעים למעשיהם. רמת השנאה העצמית שלהם יכולה להגיע לעיתים קרובות לממדים מונומנטליים המביאים אותם לפעול בהתנהגות הרסנית, החל מבריאות לקויה ועד נהיגה פזיזה ולביצוע מעשים מיניים משפילים. אנשים אלו אינם האנשים הרגילים בסביבתך כמו עובדים היוצרים תחושה לא נעימה. למרות שהם עשויים להיראות טוב למראית העין, האנשים האלה מוטרדים מאוד והם זקוקים לעזרה. אפילו המטפלים המנוסים ביותר יכולים לערער על מצבם.
אנשים עם הפרעת אישיות גבולית צריכים להיות מזוהים ומובנים על ידי החברה וכן מטופלים עם חמלה. אבל הם זקוקים לעזרה פסיכולוגית.
יש נטייה להימשך אליהם, הם מאוד אנרגטים ויכולים להיות מאוד כריזמטיים, אך המשיכה עליהם גובה מחיר יקר: טיעונים נצחיים, דרמות, חיבורים והתפרקויות, פעולות אובדניות ורגישות כמעט מוחלטת לדחייה, גם אם היא אמיתית או מדומה.