הפרעת אישיות גבולית Borderline personality disorder

הפרעת אישיות גבולית משפיעה בערך על שני אחוזים מן האכולוסיה הבוגרת. הפרעה זאת יכולה להתבטא מחוסר יציבות במצבי הרוח, קושי עם יחסים בין אישיים ובסיכויים גבוהים של פציעה עצמית התנהגות אובדנית.

הגדרה

הפרעת אישיות גבולית (BPD) היא מחלה נפשית חמורה המאופיינת בחוסר יציבות מתמשכת במצבי רוח, ביחסים בין-אישיים, בדימוי עצמי ובהתנהגות. חוסר יציבות זה משבש לעיתים קרובות את חיי המשפחה והעבודה, תכנון לטווח ארוך ותחושת הזהות של הפרט.

אנשים עם הפרעת אישיות גבולית, נחשבו בעבר ל”גבול” בין פסיכוזה ונוירוזה, סובלים קשיים עם רגולציה רגשית. למרות שהפרעת אישיות גבולית הייתה פחות ידועה מסכיזופרניה או מהפרעה דו קטובית, הפרעה אישיות גבולית משפיעה על כשני אחוזים מן האכולסיה הבוגרת. אנשים הסובלים מהפרעת אישיות גבולית מפגינים התנהגות פוגעית כלפי עצמם כגון חיתוך עצמי. ובמקרים חמורים, ישנו שיעור משמעותי של ניסויות התאבדות והתאבדיות. ישנה ירידה בהפרעה ובסיכון התאבדיות בקרב צעירים ובני נוער וכן הסיכוי נוטה לרדת עם הגיל. הפרעת אישיות גבולית יותר שכיחה בקרב הנשים מאשר הגברים, כאשר 75% מן המקרים שאובחנו היו אצל נשים.

אנשים עם הפרעת אישיות גבולית זקוקים לעיתים קרובות לשירותי בריאות נפש נרחבים, והם מהווים 20% מאשפוזים פסיכיאטריים. עם זאת, עם קבלת עזרה, רבים מהאנשים הסובלים מהפרעה, משתפרים עם הזמן והם בסופו של דבר מסוגלים לנהל חיים פרודוקטיביים.

הפרעת אישיות גבולית

הפרעת אישיות גבולית

תסמינים

אדם עם הפרעת אישיות גבולית עלול לחוות התקפים אינטנסיבים של כעס, דיכאון או חרדה שעלולים להימשך רק שעות או לכל היותר כמה ימים. התקפים אלו עשויים להיות קשורים עם תקופות בהם מתקיימת תוקפנות אימפולסיבית, פגיעה עצמית, או שימוש של סמים או אלכוהול. מחשבות מוטעות ותחושת “האני יכול להוביל לשינויים תכופים” במטרות רחוקות טווח כגון: סדרי עדיפות בקריירה, עבודות, חברויות, אישיות וערכים. אנשים אלו רואים את עצמם כאנשים רעים ולא ראויים. הם עשויים להרגיש משועממים, ריקים, הוגנים או לא הוגנים. אין להם מושג מי הם. תסמינים אלו מתחזקים כאשר אדם עם BPD מרגיש לבד או בלי תמיכה חברתית, והם יכולים לגרום למאמצים רבים בכדי למנוע להיות לבד (מצד האדם עם BPD).

אנשים עם BPD לעיתים קרובות יש דפוסים מאוד לא יציבים של מערכות יחסים חברתיות. בעוד הם יכולים לפתח קשרים אינטנסיביים אך סוערים, היחס שלהם כלפי בני משפחה, חברים ואהובים יכול פתאום לעבור מאידיאליזציה (הערצה גדולה ואהבה) לפיחות (כעס וסלידה). לכן, הם עשויים ליצור קשר מיידי ואידיאליזציה של אדם אחר, אבל כאשר מתרחשת הפרדה או סכסוך קל, הם יכולים לעבור באופן בלתי צפוי לקצה האחר, בכעס, ולהאשים את האדם האחר מבלי להתייחס אל האדם האחר בכלל. רוב האנשים יכולים לסבול את התחושה האמביוולנטית של שתי תחושות המנוגדות זו לזו באותה עת. לעומת זאת, אנשים עם BPD חייבים לנוע קדימה ואחורה בין מצב טוב לרע. לדוגמא, אם הם במצב שלילי, הם אינם מודעים למצב החיובי.

אנשים עם BPD רגישים מאוד לדחייה, מגיבים בכעס ומצוקה לפרידות קלות. אפילו חופשה, טיול עסקים, או שינוי פתאומי בתוכניות יכול לעורר מחשבות שליליות. רגשות חדרת נטישה אלו נראה שקשורים בחוויה רגשית קשה לאנשים משמעותיים בחייהם, ברגע שהם נעלמים, מותירים את היחיד אבוד ולעיתים חסר חשיבות. איומי וניסיונות התאבדות עלולים לנבוע עם כעס הנתפס מחרדת נטישה ואכזבה.

אנשים עם BPD מפגינים התנהגויות אימפולסיביות אחרות, כגון הוצאות מופרזת, אכילה מוגזמת ומין לא בטוח. הפרעת אישיות גבולית מתרחשת לעיתים קרובות עם בעיות פסיכיאטריות אחרות, במיוחד הפרעה דו קוטבית, דיכאון, הפרעות חרדה, התמכרות לסמים, והפרעות אישיות אחרות.

גורמים

למרות שהגורמים להפרעת אישיות גבולית אינם ידועים, ניתן להניח שגורמים סביבתיים וכן גורמים כגנטים משפיעים להופעצ הסימפטומים ואפיונים שיש להפרעה. הפרעה יותר שכיחה פי חמש אצל אנשים בעלי קרבה ביולוגית לאנשים המוגדרים בעלי אותה הפרעה.

מחקרים מראים קשר בין הפרעה לבין התעללות, הזנחה או הפרדה בגיל צעיר. בין 40 ל 71 אחוז מן המטופלים מדווחים על התעללות מינית מצד מטפל לא מוכר.

החוקרים מאמינים כי BPD נובע משילוב של פגיעות אינדיבידואלית למתח סביבתי, הזנחה או התעללות כילדים צעירים. סדרת מאורעות אשר גרמה לניצוץ הראשוני של התקפת הפרעה בגיל צעיר. מבוגרים עם BPD נוטים להיות קורבנות של אלימות, כולל אונס ופשעים אחרים. אירועים אלה עלולים לנבוע מסביבות מזיקות, כמו גם מאימפולסיביות הקורבנות ושיקול דעת לקוי בבחירת שותפים לחיים וסגנונות החיים.

מדעני המוח חושפים כי במנגנוני המוח נמצאים האימפולסיביות, חוסר יציבות במצב רוח, תוקפנות, כעס, רגשות שליליים המיוחסים להפרעת אישיות גבולית. מחקרים מראים כי אנשים הנטייה לתוקפנות אימפולסיבית פוגעים ברגולציה של המעגלים העצביים המווסתים את הרגש . האמיגדלה של המוח, מבנה בצורת שקד קטנi, היא מרכיב חשוב במעגל המסדיר רגש שלילי. בתגובה לאותות ממרכזי מוח אחרים המצביעים על איום נתפס, הוא מגביר פחד ועוררות, אשר עשויים להיות בולטים יותר בהשפעת לחץ או סמים כמו אלכוהול. אזורים קדמיים של המוח (באזור הקדמי) פועלים להקטין את הפעילות של המעגל זה. מחקרים חדשים בתחום הדמיית מוח מראים כי הבדלים אינדיבידואליים שביכולת להפעיל אזורים של קליפת המוח הקדם-פרופרונטלית, מעורבים בפעילות מעכבת, מעידים על היכולת לדכא רגש שלילי.

סרוטונין, נוראדרנלין ואצטילכולין הם בין השליחים הכימיים במעגלים אלה הממלאים תפקיד ברגולציה של רגשות, כולל עצב, כעס, חרדה ועצבנות. תרופות המעלות את תפקוד הסרוטונין במוח עשויות לשפר את הסימפטומים הרגשיים הנובעים מהפרעה. כמו כן, תרופות המייצבות מצב רוח שידוע כי הן מעצימות את הפעילות של GABA, הנוירוטרנסמיטור המעכב העיקרי של המוח, דבר שעשוי לסייע לאנשים שחווים תנודות במצב הרוח בעקבות הפרעה. פגיעות מסוג זה המבוססות על המוח יכולות להיות מנוהלות בעזרת התערבויות התנהגותיות ותרופות, כמו שאנשים מנהלים את הרגישות לסוכרת או לחץ דם גבוה.

הפרעת אישיות גבולית

הפרעת אישיות גבולית

טיפולים

הטיפול המומלץ להפרעת אישיות גבולית מכיל פסיכותרפיה, תרופות, וקבוצות, עמיתים ותמיכה משפחתית. פסיכותרפיה קבוצתית ופרטנית הוכחו כטיפולים יעילים לטיפול בחולים רבים.

פסיכותרפיה היא הטיפול הראשון בהפרעת אישיות גבולית, ובסוגים רבים של טיפולים, כגון
טיפול התנהגותי דיאלקטי (DBT), טיפול מבוסס מנטליזציה (MBT), טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT) ופסיכותרפיה פסיכודינמית נבדקו ונמצאו כדרך יעילה להקל על הסימפטומים.

טיפולים תרופתי נקבעים לעתים קרובות על בסיס תסמינים ספציפיים ליעד שמוצג למטופל ספציפי.
תרופות נוגדות דיכאון ומייצבי מצב רוח עשויות להיות מועילות למצב רוח מדוכא ו / או לא יציב.

תרופות אנטי פסיכוטיות עשויות לשמש גם כאשר יש עיוותים בחשיבה.