הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (ADHD)

הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות הפכה לתסמונת יותר ויותר נתונה למחלוקת מכיוון שהיא לרוב מאובחנת אצל ילדים, ופעמים רבות מתבצע שימוש בתרופות ממריצות לשם שליטה בתסמינים. עם זאת, מי שמודאג לגבי תופעות הלוואי של תרופות ממריצות יכול להתעודד, מכיוון שתרפיה יכולה להיות אפקטיבית ביותר בטיפול בתסמיני הADHD, במיוחד בשילוב עם טיפול תרופתי לטווח קצר.

גורמים ותסמינים

ADHD יכול להשפיע על ילדים ומבוגרים כאחד. נכון לעכשיו, לא קיים הסבר יחיד ומוסכם באשר לגורמי הADHD. במקרים מסוימים נראה שההפרעה ניתנת בתורשה, ולפיכך ניתן להסיק ששורשה גנטי. עם זאת, ייתכן שגם לסביבה יש השפעה חזקה על פיתוח התסמונת.

ילדים נוטים ללמוד כישורי התמודדות מהוריהם, כך שאם ההורים מבטאים דפוסי התנהגות מוסחי דעת והיפראקטיביים סביר שהילדים יחקו דפוסים אלה. תאורטיקנים מסוימים טענו שהכמות הגדולה של מאובחני ADHD היא תוצאה של חברה בעלת יותר ויותר לחצים, ושהדרישות האקדמיות העצומות שילדים מחויבים להתמודד איתן יכולות לגרום להתנהגות לא מרוכזת והיפראקטיבית. מחקרים אחרים טוענים שתסמיני הADHD קשורים להרגלי אכילה ולתחומים נוספים של אורח חיים.

בין התסמינים האפשריים של ADHD נכללים קשיים בהקשבה ובישיבה רגועה לפרקי זמן ממושכים, דעת מוסחת בקלות, התנהגות היפראקטיבית (נטייה לתזוזה תמידית), נטייה לטעויות כתוצאה מחוסר תשומת לב, דחיינות, קשיים בפיתוח כישורי לימוד והרגלי עבודה בריאים, קשיים בניהול זמן, וצורך בגירוי תמידי כדי לא להשתעמם. אמנם כולנו חווים תסמינים אלה מדי פעם, אבל אנשים הסובלים מADHD נבדלים מיתר האוכלוסיה ברמת החומרה של התסמינים. בעוד שרוב האנשים יכולים להתרכז אם יבחרו לעשות זאת, אנשים בעלי ADHD מרגישים לעתים קרובות שפשוט אין ביכולתם להתרכז, ושלא מדובר בחוסר רצון.

adhd

ADHD

טיפול בADHD

שיטות הטיפול האפקטיביות ביותר בADHD משלבות לרוב תרפיה וטיפול תרופתי. הטיפול התרופתי יכול לשמש אמצעי זמני כדי לסייע למטופל להתרכז בטיפול ובשינוי דפוסי התנהגות, ויכול גם להיות אמצעי ארוך טווח לשליטה בתסמינים.

להלן שיטות טיפול נפוצות בADHD :

טיפול מבוסס כישורים: שיטת טיפול זו הינה אפקטיבית בעיקר אצל ילדים צעירים. מטפלים המתמחים בהפרעות קשב לעתים בוחרים בטיפול מבוסס כישורים, המתמקד בסיוע לילדים לפתח כישורים ספציפיים וטכניקות ניהול זמן.

טיפול קוגנטיבי-התנהגותי (CBT): שיטה זו מועילה במיוחד לשינוי מנהגים ודפוסי מחשבה לא בריאים. עבור מבוגרים הסובלים בADHD שיטה זו מועילה מאוד, מכיוון שהיא מתמקדת בשינוי ואימון מחדש של תהליכי מחשבה. לרוב, מפגשים מעטים מספיקים כדי לגרום לשינויים משמעותיים.

טיפול פסיכולוגי מסורתי: טיפול מסורתי באמצעות שיחה, שיכול לכלול דיונים בנושא דאגה ולחץ, ניתוח קשרים משפחתיים ומגוון נושאים נוספים, יכול לשפר את הבנת המטופל באשר לADHD והשפעתו על חייו. לרוב, אנשים הסובלים מADHD נאלצים להתמודד עם קשיים נוספים, כמו בעיות משפחתיות ונטייה ללחץ. טיפול בשיחה יכול לשכך חלק מקשיים אלה ולעזור למטופל להתמקד בטיפול בADHD.

טיפול משפחתי: ADHD לא משפיע רק על הלוקה בו. הורים לילדים שאובחנו בADHD חייבים ללמוד כיצד להתמודד עם התסמינים של ילדם ולתמוך בו. טיפול משפחתי יכול לעזור לכל המשפחה לתמוך באדם הסובל מADHD ולפתח דרכי התמודדות בריאות שיצמצמו למינימום את הלחצים ומאבקי הכוח.

הצעד הראשון להתמודדות עם ADHD הינו מציאת מטפל מוסמך.