היפנוזה

טיפול התנהגותי עוזר לכל מטופל עם הפרעת מצב רוח. מחקר מדעי מראה על הצלחה בטיפול של CBT בבעיה. כדי למצוא פסיכולוג קוגניטיבי אתם יכולים לשוחח עם מכון קוגניטיבי. אנחנו נמצא לכם טיפול מתאים אצל פסיכולוג קוגניטיבי התנהגותי הגר באיזורכם.

 

היפנוט בדרך ויזואלית

היפנוט בדרך ויזואלית

 

 • היפנוזה מוגדרת כמצב דמוי טראנס, של ריכוז מלא, שלצופה מבחוץ עשוי להראות כשינה.

 • כדיי להיות מהופנט בדרכ נדרשים 3 מהבאים: ריכוז מלא, רגיעה, ו-high suggestibility(להיות פתוח להצעות ורעיונות חיצוניים)

 • היפנוזה משמשת למגוון של מצבים, החל מסיוע בהתגברות על התמכרויות, גילוי זיכרונות מודחקיםעל מנת לסייע לאדם להמשיך הלאה או אפילו על מנת לפתור פשע באם האדם הוא עד או קורבן לפשע.

 • יש 12 שלבים בSHSS)Stanford hypnotic susceptibility scale) שמודד כמה טוב אותו אדם מתאים להתנהגות של אדם מהופנט.

 • לפי מדד זה כ-5 אחוז מהאוכלוסייה הם בלתי ניתנים להיפנוט, הרוב באמצע, ו-10 אחוז לערך מתהפנטים בצורה עמוקה ביותר, שיכולה לכלול תסמינים כמו הליכה תוך כדי שינה, הזיות שמיעתיות ו-ויזואליות, והיכולת להישאר בטראנס עם עיניים פקוחות.

 • הליך ההכנסה להיפנוזה נקרא “induction procedure”- אין הסכמה חד משמעית על איזו שיטה אפקטיבית יותר בין הinduction procedures שקיימות.

 • השיטה הנפוצה ביותר היא הרגעת המטופל עי אמירת דברים כמו העפעפיים שלך נעצמותוכיוב.

 • יש הבדלי אורך משמעותיים בשלב ההכנסה להיפנוזה, דרך אחת– PR- progressive relaxation יכולה לקחת עד חצי שעה או יותר. שיטה אחרת RI- rapid induction יכולה לקחת שניות, עי שילוב של הנסת המטופל להלם.

 • שלבי היפנוזה:

 1. הכנה– preparation- שלב ראשוןהמטופל יכנס למצב שכיבה או ישיבה עמ שירגיש בנוח.

 2. Induction- לוקח את המטופל משלב של מודעת רגילה למצב של רגיעה מוחלטת(enhanced relaxation).

 3. Deeping- השלב הזה לוקח את המטופל משלב של רגיעה מוחלטת, לשלב ההיפנוטיהמלא. כשהחשיבה המודעת מינימלית.

 4. Purpose- אם מטרת ההיפנוזה היא הצחקת הקהלזה השלב שבו המטופל יונחה לבצע את האקט המשעשע. אם מטרת ההיפנוזה היא השפעה תרפויטיתאז זה השלב שבו יתבקש לדמיין את עצמו כמו שירצה להיות, כמו לדוגמא לא מעשןאם המטרה היא עונש חיובי” positive punishment אז כאן יאמר להם כי יהיו חולים אםיעסקו בפעילות שממנה רוצים להימנע(כמו עישון)

 5. Awakening- כשהמטופל מוצא מתוך השלב ההיפנוטיאל מודעות מלאה(אלא אם מדובר בטיפול נגד אינסומניהבו המטופל דווקא ימשיך לישון).

 • השפעות כלליות:

 1. Focused attention- מצב היפנוזה דומה מאוד למצבים אחרים בו הריכוז מוגבר, בו המטופל לא מודע לסביבתו ועסוק במחשבותיו, דוגמא למצב כזה היא highway hypnosis- כשהנהג פתאום מוצא את עצמו בנקודה רחוקה יותר ממה ששם לב ולא זוכר כיצד הגיע לשם.

 2. Suggestibility- ישנם פסיכולוגים שפתחו מחקרים שהראו את הקורלציה בין אנשים שהתנהגו מהופנטיםלבין רמות הפתיחות/השתכנעות שלהם.

היפנוזה תוארה כsuspension of the critical factor- (השהיית הביקורתיות אם תרצו), מה שמרחיב את רעיון היכולת השתכנעות המורחבת” (increased suggestibility). אדם מהופנט יכול לקבל הצהרות כנכונות בזמן שבמצב רגיל היה מתנגד להן. לעיתים זה נראה כאילו המהופנט מקבל את סמכות המהפנטמעל חוויותיו שלו. כשנשאלו חלק מהמטופלים לא זכרו מה היה בפגישה, וחלקם ידעו שהמטפל טועה אך היה נראה להם קל יותר באותו הזמן לזרום עם ההנחיות שלו.

 1. Extreme reactions- מטפלים שאינם מוסמכים עלולים לעורר רגשות עזים שאינם יודעים להתמודד עימם, זה יכול לקרות במהלך abreactions (reliving an event in order to purge it out) של אירועים טראומטיים.

 2. False memory- זיכרון מוטעה הוא דבר שעלה רבות במהלך תיקים משפטיים, לרבות תיקי אונס ותקיפה מינית. אין דרך מדעית להוכיח שאף אחד מהזכרונות שעלו במהלך היפנוזה הם מדויקים.