הפרעה אישיות נרקיסיסטית הגדרת ה-DSM 

טיפול הCBT ההתנהגותי קוגניטיבי נמצא במחקרים מדעיים כעוזר ויעיל בעת טיפול בהפרעות מצב הרוח כגון הפרעת אישיות. אתם מוזמנים לדבר איתנו פה במכון קוגניטיבי לצורך מציאת הפסיכולוג המתאים לטיפול בבעיה ונמצא באיזורכם.

נרקיסיזם

נרקיסיזם

מדובר בדפוס של גרנדיוזיות, צורך בהערצת אחרים המתחיל בגיל הבגרות המוקדמת ומופיע בלפחות 5 מהצורות הבאות: 

  1. גרנדיוזיות (עליונות וניפוח) וחשיבות עצמית מוגזמת – גרנדיוזיות – כוחות של ניפוח העצמי. האדם חושב שהוא יותר ממה שהוא באמת בכל מיני מובנים: שכל, יופי וכו’. כמו-כן, צורך הערצת האחרים אליי. לא רק צורך אלא התמכרות, ללא גבולות. חשיבות עצמית מוגזמת. 

  2. פנטזיות של הצלחה, כוח, יופי, ללא גבול – ביטוי הגרנדיוזיות הוא בפנטזיות של הצלחה ללא גבול ולפעמים זה בניגוד מאוד חזק למציאות.  

ישנם כמה היבטים: האחד, אהבה עצמית. אני חושב שאני מדהים. היבט אחר, אלו עלבונות שמגיעים מהאחר. ואז ישנו פער בין עלבונות האחר (אנשים או הטבע שמכשיל אותי). יש עיסוק של אהבה עצמית או השבה אליי של אהבה. הוא עסוק בסיטואציות ופנטזיות נרקיסיסטיות של פיצוי שמכסה על העלבון. יש חוסר יציבות בדימוי העצמי שלהם.  

3. אמונה בייחוד העצמי ובכך שרק אנשים מיוחדים יבינו אותו – הרגשה של ייחוד העצמי, אני כל כך מיוחד שאין כמוני – רק אנשים מיוחדים כמוני מסוגלים להבין אותי. זה נקרא בועה נרקיסיסטית. המטפל והמטופל נמצאים בתוך בועה שבה רק המטפל יכול להבין את המטופל כי הוא מיוחד כמוהו.  

4. דרישה מתמדת להערצה מאחרים – הרגשה מתמדת מאחרים שיעריצו אותו. 

5. תחושת זכאות גדולה – הרגשה שאני כל כך מיוחד שמגיע לי הכל ולא ייתכן שאני לא אקבל את הכל.  

6. נצלנות בין-אישית – בגלל שאני כל כך מיוחד ועסוק באהבה עצמית ויש לי זכאות גדולה – יש נצלנות מאוד גדולה. כל דבר נעשה לי, עבורי. 

7. חוסר אמפתיה לאחרים – חוסר אמפתיה מאוד גדולה. לא ניתן לקבל משהו הדדי, סימטרי. האהבה תהיה של הזולת כלפי. המסוגלות לנוע במורכבות של אמפתיה בלתי אפשרית. רק הערצה של האחרים אותי אפשרית. הם ניזונים מההערצה הזאת.  

8. קנאה באחרים ואמונה שאחרים מקנאים בו – אם אני תופס שלמישהו יש משהו שלי אין – זה מכעיס אותי וגורם לי לקנאה גדולה . אך אם לי יש משהו שלאחר אין, אני מאמין שאחרים מקנאים בי. 

9. הפגנת התנהגויות שחצניות. 

  • עיסוק מתמיד בפגיעה ועלבונות. תנודתיות בין אידיאליזציה עצמית לתבוסה מאוד גדולה. הסובלים מההפרעה, בגלל חוסר הוויסות והערך העצמי, יגיעו מהר מאוד לתבוסה.  

לפעמים כמטפל, ניתן להרגיש שהמטופל מעריץ אותך ומכניס אותך לבועה הנרקיסיסטית. לדוגמא: “וואו, אתה מבין אותי בלי מילים..”. או להיפך: “אני באתי אלייך כי אתה המטפל הכי גרוע. בדקתי את זה”. יכול להתבטא על רצף של הערצה לעלבונות. כאשר העיסוק בעלבונות גורם להם להתעלם מהעולם ואז העלבונות גדלים כי העולם מעליב אותם בשל ההתעלמות הזאת.  

אלו אנשים שיכולים להגיע להישגים מאוד גדולים – מנהלי מחלקה – בכל התחומים – מדע, אומנות, חברה וכו’ – כי הם מכורים להערצה של האחר אותם.