הפרעות אישיות

אישיות = סך התכונות הנפשיות והרוחניות באדם, המתגלות בכל מעשיו והתנהגותו

 • תגובה והתנהגות אופייניים
 • אופני תפיסה, חשיבה, והתייחסות לעולם ולאנשים
 • סגנון החיים האישי

אופי = חלק האישיות הבא לידי ביטוי בהתנהגות החיצונית

הפרעות אישיות

מדובר בהקצנה של תכונות האישיות שלנו שגורמת לדפוס חשיבה יותר נוקשה, פחות גמיש.

התפתחות קווי אישיות בצורה מוגזמת ונוקשה, עם דפוסי תגובה והתנהגות בלתי-אדפטיביים הפוגעים בתפקוד – במיוחד בתפקוד הבין-אישי.(לא כל כך בתפקוד יומיומי כמו בתעסוקה אלא יותר בתפקוד חברתי בינאישי).

הדבר הזה בדר”כ פחות מפריע לאדם עצמו ויותר מפריע לסובבים אותו.

קשה מאוד לאמר מתי קווי האישיות הופכים להיות הפרעות אישיות ולכן יש קושי טבוע בתוך כל הקבוצה של הפרעות האישיות שקשור בתקפות ובמהימנות של הקבוצה הזאת.

התקפות והמהימנות בעייתיים פה גם כי קשה לעשות הבחנה בין סוגי הפרעות האישיות כי הסוגים מאוד דומים וכי יש כאלה שסובלים מכמה הפרעות אישיות ביחד.

זאת הקבוצה הדיאגנוסטית בעלת המהימנות והתקפות הנמוכות ביותר.

אדם יכול להיות מאובחן ביותר מהפרעת אישיות אחת.

הפרעות אישיות נוטות להיות אגו-סינטוניות כלומר חלק מהאישיות של האדם. האדם מרגיש שזה חלק מהאישיות שלו ולכן בדר”כ זה לא מפריע לו.

לעומת הפרעות אגו-דיסטוניות שמתייחסות לסימפטומים שלא מתיישבים עם תפישת העצמי של האדם.

מקובל לחלק את הפרעות האישיות ל-3 אשכולות:

אשכול A

התנהגות מוזרה, אקסצנטרית, מתבודדת או חשדנית. מזכיר משהו בהפרעות פסיכוטיות.

 • אישיות פרנואידית – המאפיין אותה ביותר הוא רמה גבוהה של חשדנות. לא מגיע ממש לרמה פסיכוטית או דלוזיות אלא באישיות שיש לה את המאפיינים האלה של חוסר אמון. מדובר באדם שבתהליך התפתחות שלו לא עבר את השלב ה הראשון עפ”י אריקסון של חוסר אמון.הם נוטים לפרש את התנהגותם של אנשים בצורה מעוותת כמכוונת כלפיהם. נוטים לריב ולהסתכסך הרבה עם אחרים. מקושר עם התקשרות לא בטוחה.
 • אישיות סכיזואידית – מאופיין בחוסר עיניין/ חוסר יכולת ליצור קשרים חברתיים ואישיים.הימנעות מיצירת קשרים/ קושי ביצירת אינטימיות ובעצם הרגשה שאין להם צורך בעצם באנשים אחרים. נתפשים כאנשים קרים, מרוחקים, מתבודדים. הם נוטים לבחור סוגי תעסוקה שאין בהם אינטראקציה עם אנשים אחרים. קשה להם ליצור קשר זוגי. אינטימיות מבהילה אותם.

מדובר באנשים שחיים לבד ולא יוצרים קשרים אבל זה לא מפריע להם כי קשר זה דבר שמיותר להם. הם יכולים ליצור קשרים חברתיים אבל הם יהיו מאוד אינסטרומנטאליים ולא ייצרו אף פעם קשר בינאישי רגשי עמוק.

 • אישיות סכיזוטיפלית– מאופיינים בהתנהגות/ הופעה יוצאת דופן וחריגה ומחשבות מוזרות כמו מחשבות מאגיות ומחשבות יחס. הם מקשרים כל מיני דברים אליהם גם אם זה לא קשור בהם, לפעמים נראה כמו הלוצינציות, דה-פרסונליזציה, הפרעות תקשורת, נטייה לדיבור מטאפורי ולא ראציונאלי. בהתנהגות נוטי להתבודד, קושי ביצירת קשר וקושי בביטוי רגשי (אפקטיבי). יש משהו מוזר או חריג בביטוי האישי, בדיבור וכדו’.
 • זה שונה מפסיכוטי מפני שיש בוחן מציאות תקין.
 • הבחנה בין סכיזואידי: מזכיר את הסימפטומים השליליים בסכיזופרניה, התכנסות פנימה. ופסיכוטיפלי: מזכיר את הסימפטומים החיוביים יותר בסכיזופרניה – הפרעה בדיבור,

אשכל B

התנהגות דרמטית, אמוציונלית, אימפולסיבית או רמה ירודה של יכולת לאמפטיה. מדובר בהתנהגויות לא בשלות, אין בשלות אישיותית.

 • אישיות היסטריונית – הכוונה תיאטרלי. (יש יותר נשים עם הפרעה כזאת). התרגשות מועצמת מכל דבר, התלהבות בלתי רגילה ותסכול גדול. מזכיר שחקנית בתיאטרון שמאוד מגזימה במשחק שלה. מאוד קוסם ונעים להתחבר לאדם כזה. יש משהו מאוד לא יציב בהתנהגות של אדם מסוג זה.
 • אישיות נרקיסיסטית – מתייחס לאנשים שיש להם אהבה עצמית רבה. הם מאוד מגזימים בערך ובחשיבות העצמית שלהם. מאוד רוצים לקבל תשומת לב, רגישים לתגובות של אחרים, חשוב להם לקבל יחס מיוחד, חשוב להם שיגלו כלפיהם אהבה. היכולת האמפתית של אנשים כאלה מאוד נמוכה, הם במרכז והם לא יכולים לראות דרים מנקודת מבט אחרת.ייטו ליצור קשר עם אנשים שייגרמו להם להיראות טוב יותר.

הצורך בהתנהגות החיצונית וביחס האישי נובע מכך שאין כלום בפנים.

 • אישיות גבולית – תנודות דרסטיות במצבי הרוח. חוסר יציבות בהתנהגות, ברגש, במצב הרוח, בתפישה העצמית, ביחסים האישיים. התנהגות אימפולסיבית. לאנשים עם אישיות גבולית יש חוסר ביטחון בקשר לזהות העצמית שלהם, לאישיות שלהם.

התנודות החריפות האלה מאוד מפריעו בתהליך הטיפול. אי אפשר לדעת מה יהיה מחר.

אנשים כאלה מנסים להתאבד כדי לקבל תשומת לב.

יש יותר נשים מאשר גברים

 • אישיות אנטי-סוציאלית – פסיכופטיה. יותר פוץ אצל גברים. חוסר התחשבות באחרים באופן קיצוני. אנשים לא אמפתיים. אין להם בעיה לפגוע בכוונה ברגשות של אחרים, לשקר, לריב, להיות אלימים, לעשות מה שמתאים לאינטרסים שלהם. חוקים וכלים חברתיים לא משחקים כלל תפקיד אצלם. אם משהו מפריע בדרכם הם יסלקו אותו.

מגיל 18 ומעלה, יש חוסר יכולת בתפקוד הורי. אי קבלה של מרות חברתית.

אשכל C

התנהגות חרדה, מפוחדת או פרפקציוניסטית. יש דימיון מסוים להפרעות החרדה.

 • אישיות נמנעת
 • אישיות תלותית
 • אישיות כפייתית מדובר בדפוס אישיות של אנשים פרפקציוניסטים בעלי צורך מיוחד בסדר, יעילות ודיוק שמאוד מקשה על אנשים אחרים בסביבתם. קשה להם לגלות חוש הומור וספונטאניות. לא מדובר בהפרת חרדה כי אין את הביטויים של חרדה ומדובר רק בצורך.

מה מאפיין הפרעות אישיות?

 1. דפוס מתמשך קבוע. לא מדובר באפיזודות אלא מאפיינת את האדם לאורך חייו.
 2. בא יותר לידי ביטוי ביחסים הבינאישיים מאשר בכל דבר אחר. אדם יכול לנהל מעבר לעיניין החברתי חיים נורמאליים לחלוטין.
 3. מפריע יותר לאחרים מאשר לחולה עצמו
 4. דפוסי התנהגות עמידים בפני שינוי
 5. המוטיבציה של האדם להכיר בכך שיש קושי וצורך בשינוי לא קיים ולכן יש בעיה בטיפול. (באשכול C יותר מפרי לאדם ולכן יותר יגיעו לטיפול)

 

מידע נוסף ניתן לקרוא כאן