הפרעת אישיות גבולית

טיפולים מסוג טיפול קוגניטיבי התנהגותי נחקרו מדעית והוכחו כתורמים לטיפול בהפרעות של מצב הרוח.
הנכם מוזמנים לפנות למכון קוגניטיבי ובעזרתנו למצוא עבורכם פסיכולוג מתאים באיזור מגוריכם וכך לטפל בבעיה.

הפרעת אישיות גבולית

הפרעת אישיות גבולית

אבחנה 

חוסר היציבות זה דבר הכי יציב בחייהם- חוסר יציבות ניכר בקשרים- קשרים מתפרקים, נוצרים באופן אימפולסיבי,בדימוי עצמי-  יש נפילות גדולות וגרנדיוזיות עצמית ואימפולסיביות רבה- פעולה בלי מעצורים, צנזור, בלי יכולת לחכות, כאן ועכשיו, חוסר יציבות במצבי רוח, רגשות -> חוסר יציבות במגוון של הקשרים ב- 5 מהסעיפים הבאים:  

  1. מאמצים עצומים להימנע מנטישה – התפרצויות זעם אם רק ישמע רמז לנטישה.  נטישה מעוררת בהם חרדה והם יעשו הכל כדי להכריח את האחר להישאר. יכול להיות באמצעות איומי אובדנות, פיתויים וכו’. לפעמים מהחרדה הגדולה מנטישת האחר, ינטשו אותו לפני שהאחר נוטש. לפעמים יחזרו על מעשים כדי להחזיר את האדם שנטש.  
  2. קשרים הנעים בין אידיאליזציה לפיחות ערך קיצוניים – הקשרים לאחרים נעים מצד אחד על אידיאליזציה (אנשים טובים, גדולים, מושכים וכו’) ומצד שני פיחות ערך קיצוניים מאוד. 

דימוי של האחר עם תנודתיות – מטלטל בין תחושות של אידיאליזציה לבין תחושות של בוז כלפיו. 

3. בעיות זהות, דימוי עצמי וחווית עצמי בלתי יציבים- ארגון אישיות בעייתי- תנודתיות וחוסר יכולת לצפות מה יקרה מבפנים ומבחוץ, נפילות הערך העצמי. בעיות זהות קשות (מי הם), דימוי עצמי נמוך עם תנודתיות (דימוי נמוך <–> גרנדיוזיות). 

התנודות האלה לא מאפשרות לאדם להתמקד ולשרטט מטרות ריאליסטיות- קשה להחזיק תעסוקה וחיים בכלל. 

אין משהו שמגבש או שיוצר עבורם תמונה לכידה של מי הם. וגם למטפל יהיה קושי לשרטט תמונה מי הם כי להם קשה. כל זה יוצר כאוס כי הם לא יודעים מי הם. מדובר ב”פיזור זהות”. לא יכולים ליצור אינטגרציה של עצמם. למשל, ההיסטוריה שלהם, מה שנוכל ללקט זה חתיכות ושברים. לא מצטייר אדם עם נטיות, אפיונים וכו’. כמובן שבעיות זהות אלו הם מקור להרבה מצוקה נפשית.  

4. אימפולסיביות בפזרנות כספית, מין, שימוש בחומרים, אכילה ונהיגה פזיזה- אימפולסיביות מאפיינת את הסובלים מההפרעה. מתבטאת ע”י פזרנות כספית, אימפולסיביות מינית (הרפתקאות מיניות באופן לא מבוקר ומובחן ולפעמים להימנע לגמרי ממין).  

5. הפרעות אכילה מהווה חלק מלווה בהפרעת אישיות גבולית. התנהגות אובדנית חוזרת או איומים בפגיעה עצמית- נטייה לסוגים שונים של אובדניות, לא מודעים לכך שעושים משהו מסוכן. מאיימים בפגיעה עצמית, ניתן לראות סימנים של חתכים, פגיעות גופניות.  

6. חוסר יציבות רגשית, דיכאונות, חרדה או עצבנות לזמן קצר יחסית.

7. רגשות ריקנות כרוניים – הרגשת הריקנות כ”כ עוצמתית עד שעושים משהו חזק “לסתום את החורים”. לדוגמא, התאהבות מעל לראש (מעקבים, הסתובבויות). יש לצפות לחריגה והפרת גבולות חריגה. גם בזהות המינית יש משהו לא מובחן, אובייקט האהבה יכול להשתנות במהירות. אחד הדברים העזים – סמים (מסתבכים בסמים, שתייה) ואז נגררות ההסתבכויות. 

8. בעיות בביטוי ושליטה בכעס, קטטות והתפרצויות – לא מצליחים להחזיק כל רגש עז וחזק (אימפולסיביות, כעס). אצל גברים הכעס מקבל ביטוי באלימות גופנית גם כמעט ללא פרובוקציה. אצל נשים מתבטא בפרובוקציה, פיתוי, פגיעה מינית עצמית ובאחרים. 

9. רעיונות פרנואידיים וסימפטומים דיסוציאטיביים חולפים וקשורים לדחק – בגלל שההפרעה קשורה בטראומות והתעללויות בילדות. כך שלא חייבת להיות הפרעת זהות דיסואציטיבית. לא נצפה מהם להיכנס למצבים פסיכוטיים אך יש גלישות פסיכוטיות (פרנויות), ברוב המקרים לא נקבל את זה.