התנייה קלאסית ב CBT

CBT הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי שמסייע במצבים של הפרעות פסיכולוגיות כמו הפרעות מצב רוח. מחקרים מדעיים מראים יעילות זו. אנחנו במכון קוגניטיבי נמצא פסיכולוגים במקום מגורים קרוב אליכם אשר מבינים בהפרעות אלו. ניתן ליצור איתנו קשר לשם כך.

פסיכולוגיה וסביבה

פסיכולוגיה וסביבה

בתחילת המאה העשרים איוון פבלוב (בשלב הזה זוכה פרס נובל על מחקרו בנושא עיכול) החליט לעשות מחקר הנוגע לריור המוגבר של כלבים כאשר הם אוכלים. הוא שם לב שהכלבים במעבדה שלו מריירים אפילו רק למראה צלחת האוכל שלהם למרחוק, ולכן חשב שהם מקשרים באופן אסוציאטיבי בין ראיית הצלחת לאכילה.

מכאן פבלוב הסיק שאולי אפשר לגרום לכלבים לקשר אסוציאטיבית בין אכילה לגירויים אחרים – למשל אור, או קול.

בניסוי של פבלוב חוברה צינורית לתחתית פיו של הכלב כדי למדוד את רמת הריורמניחים מול הכלב כלי אשר ניתן למלא אוטו באופן אוטומטי באבקת בשר“. הכלב רעב. כאשר הקערה מתמלאת באבקת הבשר הכלב מתחיל לרייר. תגובה זאת היא תגובה בלתי מותנית – UR: תגובה שלא נלמדה המופקת בגלל טעם האוכל.

UNCONDITIONED RESPONSE

מאותה סיבה, האוכל נקרא גירוי בלתי מותנה – US: גירוי שמפסיק תגובה אוטומטית ללא תנאי נוסף. UNCONDITIOND STIMULUS.

לחוקרים הייתה אפשרות להדליק אור בחלון שמול הכלב.

גירוי מהסוג הזה נקרא גירוי נייטרלי – NS: מכיוון שהוא לא מפיק ריור אצל הכלב(אף על פי שהוא כן יכול ליצור תגובה אחרת כמו כשכוש בזנב או קפיצה על החלון).

NEUTRAL STIMULUS

הלאה: כעת החוקרים יצוותו באופן חוזר ונשנה את הופעת האור למילוי של הקערה באבקת הבשר“. בכל פעם כאשר הדליקו החוקרים את האור, הוזרמה אבקה לקערה, ואז החוקרים כיבו את האור. שלב זה בניסוי נקרא שלב ההתניה בניסוי(the conditioning phase of the experiment).

אחרי מספר התניות כאלו, הכלב ירייר רק למראהו של האור בחלון, גם אם לא תוזרם אבקת בשרלקערה שלו. מכאן אנו למדים שהכלב למד לקשר בין שני אירועים (אור ואוכל) כך שהאור הפך מגירוי נייטרלי NS לגירוי מותנה (CS) היוצר תגובה מותנית (CR).

בואריאציות שונות של הניסוי, השתמש פבלוב בגירויים שונים על הכלב: גירוי קולי למשל. בכל הואריאציות הוא הגיע לאותן תוצאות.

יש לשם ניתן לקשר בין התגובה המותנית של הכלב לציפייה שלו לקבל אוכל. תגובת הציפייה מאפשרת לנו להסיק שהתנהגות הכלב תהיה שונה בין תגובה בלתי מותנית לתגובה מותנית. לפיכך, התניה קלאסית מאפשרת לנו להסביר לגבי תגובות אצל האדם תחת נטילה של תרופות מסויימות.