חוסר יכולת לשאת אמביוולנטיות מביא למנגנוני הגנה פרימיטיביים בהפרעת אישיות גבולית

טיפול הCBT נמצא במחקרים מדעיים כמסייע לטיפול פסיכולוגי עבור אלו הסובלים מהפרעות במצב הרוח.
אתם מוזמנים לדבר איתנו במכון קוגניטיבי וכך למצוא בשבילכם פסיכולוג מתאים הנמצא בקרבת איזור מגוריכם.

הפרעה של אישיות גבולית

הפרעה של אישיות גבולית

אנשים בעלי בעיה זו סובלים כל הזמן ממצבים אמביוולנטיים כמו אהבה-שנאה אך בא בעת לא יכולים לשאת אותה -> לא יכולים לשאת את השנאה והאהבה ביחד, האמביוולנטיות  -> נוצר פיצול (מנגנון ההגנה המאפיין ביותר את ההפרעה) ->  רע או טוב – הפרדה בין הטוב לבין הרע והרע מושלך החוצה (הרע מיוחס למישהו אחר). לעיתים גם להיפך. 

גם כלפי עצמם יכול להיות טוב או רע.  

השלכה ופיצול הם מנגנוני ההגנה פרימיטיביים והם הנפוצים ביותר. 

  1. עיוותי מציאות חריפים – בשל חוסר גבולו ת- מנגנוני ההגנה יוצרים עיוות מציאות. (אם אתה רואה את הרע באחר, אתה מדמיין כל מיני דברים). פיצול החלוקה של טוב ורע והזדהות השלכתית מאוד מטשטשת את המציאות.

  2. אגוצנטריות רבה – השקעת אנרגיה רבה במנגנונים – בגלל ההשקעה הזאת, בעוצמות, בריקנות, בתשוקות, באימפולסיביות יש אגוצנטריות מאוד גדולה – הם עסוקים כל היום בעולם שלהם או באחר – בזולת, רק במובן האם הוא נותן לי משהו או לא – אהבה או לא, והם לא קיימים בעולם כסובייקטים אלא רק כמספקי צרכים ותשוקות שלי – אגוצנטריות.  

לדוגמא, נערה בת 18 שחיה חיים פגועים (זנות, רחובות), שלא ידעה להצביע על אף מדינה שכנה ליד ישראל וזה חלק מהאגוצנטריות.  

לעיתים מזניחים עצמם היגיינית.  

3. חוסר גבולות עם האחר – אין הפרדה קבועה בין אובייקט וסובייקט – בגלל כל הדברים שהזכרנו קיים חוסר גבולות עם האחר וזה בעצמו מחזק עיוותי מציאות והשלכות. קיימת רגישות יתר עזה למה שקורה לאחרים.  

חוסר גבולות – מתכון לבעייתיות גדולה – אם לא ברור לך איפה אתה מתחיל ואיפה נגמר ואיפה הזולת אין יכולת לנהל קשרים תקינים. לדוגמא, מישהו שכ”כ מזדהה איתך עד שלא נשאר בתוך עצמו (יכול לבכות ממשהו שלך קרה והוא לא מוטרד מזה), לא לדעת מאיפה הפגיעה התחילה (מי פגע ממי) – משהי שהתעללו בה ולא היה לא ברור מי התעלל במי.  

לפעמים כמטפל אתה מופתע עד כמה החולה נכנס לתוכך מרוב חוסר גבולות 

4. נטייה חזקה ל-acting out החשיבה לא מצליחה להחליף את העשייה. קשה להבין שיש רעיון מתחת לסימפטומים. קשה להבין סמליות. נטייה לקונקרטיות – אנשים אלו סובלים מהצורך לפעול במקום לעשות הסמלה – סימבלומיזציה ולנסח בצורה של מילים רעיונות. בשפה שלהם הם צריכים לבטא את התשוקות והחרדות בצורה של פעולה, acting out (לחתוך את הידיים, לזרוק כסא, לברוח, סמים). בד”כ פוגעים קודם בעצמם ואז באחר.  

פה חשוב לעשות את השינוי – חשוב לעזור לאנשים לבטא את הרגש, המשאלה, התשוקה שלהם לא בצורה של פעולה אלא בצורה של דיבור, תמלול, ניסוח הצהרה מסוימת.  

קודם כל עוזרים להם לא לעשות acting out בצורה של “עצור, חכה”- להגדיל את טווח עיכוב התגובה ואז עוזרים להם לתרגם את הרעיונות למשהו סימבולי.  

דוגמא נוספת – מטופל שהיה עובר דברים פוגעניים מיניים קשים בשביל לא להגיד למטפל “אני כועס עליך”.  

5. תנודתיות חריפה במצבי רוח ובקשרים – אמביוולנטיות מטלטלת ותנודתיות בין אימפוטנטיות לאומניפוטנטיות.