חלום צלול

מה זה חלום צלול?

חלום צלול (Lucid dream)זה חלום שבו האדם מודע לכך שהוא חולם. לחולם יש אפשרות לשנות את החלום (לשנות את הדמויות, את העלילה) או פשוט להבין כי הוא חולם וזאת אינה המציאות.

בחלום צלול, לא תמיד יש אפשרות לחולם לשלוט ולשנות את התוכן החלום.

 

לחלום צלול יש ארבע רמות:

  • להיות מודע לזה שאתה חולם
  • מסוגלות לשלוט על תוכן החלום
  • מסוגלות לתפעל על תוכן וסביבת החלום
  • מסוגלות על לשלוט ולתפעל עוד דמויות בחלום

 

ברוב החלומות הצלולים, המודעות שהחלום הוא חלום צלול מגיעה באמצע החלום. בשלב שאדם רגיל מבין כי חלומו הוא חלום צלול הוא בדרך כלל מתעורר, אך אדם שמתאמן על חלומות מסוג זה יבין כי הוא חולם חלום צלול ויוכל לחלום את חלומותיו באופן יותר מודע.

 

חולמים המסוגלים לחלום חלום צלול חולמים בצורה שונה מחולמים רגילים. כאשר הם חולמים חלום צלול הם משתמשים במרכז השליטה המודע שלהם במוח (בקליפה הפריפרונטלית), בעוד שאר המוח נמצא במצב חולם (נח). במילים אחרות כאשר אדם חולם חלום צלול, מרכז השליטה במוח ער ושאר המוח במצב שינה.

חלום צלול

חלום צלול

שימושים בחלומות צלולים

בדרך כלל שימוש חלומות צלולים אינם נחשבים כמרכזיים בטיפול פסיכולוגי, אך עם זאת הם יכולים להציע טיפול אלטרנטיבי (לדוגמה: אדם הסובל מסיוטים, האפשרות להפוך את חלומו לחלום צלול ובכך לאפשר לו לשלוט על החלום ולהיות מודע לתוכנו). חלום צלול יכול לשמש כהכנה לסיטואציות בחיים האמיתיים (לדוגמה: אדם פוחד להגיד את הדברים הלא נכונים ברעיון העבודה יכול להשתמש בחלומות צלולים כסימולציות לחיים האמיתיים).

יש גם אנשים שמנסים חלומות צלולים על מנת לגרום לשינתם להיות מעניינת יותר, לחוות חוויות שונות ומיוחדות או לחוות אישיות שונה.

 

דרכים להשגת חלום צלול

אחת השיטות המרכזיות שבה הסיכוי לחלום צלול להופיע היא לחשוב על דברים שהיית רוצה שיהיו בחלום (אנשים או פעילויות מסויימות). סביר להניח שהמוח כבר יצור את דברים אלו בחלום.

עוד דרך לתרגל חלום צלול היא להזכיר לך לבדוק את חלומותייך, כך שבמהלך החלום תנסה למצוא הבדלים בין החיים האמיתיים לבין חלומות.  

ישנם מכשירים המאפשרים למשתמש לחלום חלום צלול, אך מכשירים אלו לא נבדקו מדעית ואין לדעת אם מכשירים אלו אמינים ועובדים.