טיפול זוגי פסיכולוגי – הצעות להתערבויות קליניות

המטרה של העבודה הקלינית עם זוגות בקונפליקט גבוה היא לספק לזוגות כלים להבנות מחדש את חייהם לאחר פרידה וגירושים. גישה מרכזית, מצדדת בשיתוף פעולה בין אנשי המקצוע המעורבים על מנת להפחית את הקונפליקט, להבטיח את הביטחון הפיסי ולספק שירותי תמיכה הולמים שיפחיתו את הנזק לילדים ויאפשרו לחברי המשפחה לנהל את ענייניהם. עבור מטפלים, התערבות מקיפה היא רבת ממדים ותהליך מאתגר בו המטפל חייב ללמוד על כל חלקי המערכת הקשורה במשפחה: ילדים, בני זוג לשעבר ומשפחותיהם, שופטי בית המשפט, שירותים בקהילה ומטפלים אחרים. מאחר שהמצב הרגשי התקין של הילדים הינו בעדיפות עליונה, יש לבנות את הטיפול תוך תשומת לב לתת-מערכת הילדים ולמה שקורה בין כל הורה לבין כל ילד.

יש לשאוף במיוחד לשיתוף פעולה בין בריאות הנפש לבין מערכת החוק המעורבים במשפחה כך שיוכלו לקדם את הגישה של התערבות טיפולית בהתאם לתורת המשפט. תהליך זה מתייחס לבעיות הרגשיות הפנימיות הקשורות למערכת המשפטית ומטרתו לשפר את תפקוד המשפחה. ברוח זו, התערבות מהירה וסמכותית נדרשת על מנת להגן על האינטרסים של הילדים בעזרת הפחתת הנזק הרגשי, הבטחת ביטחונם הפיסי, סיפוק תמיכה הולמת ולבסוף לאפשר למשפחה לנהל את עניינה בעצמה.

הכותבות מאמינות שעבודת צוות הינה הכרחית בשביל להתייחס לעולמות הפנימיים של כל בן זוג ולמציאות החיצונית של מערכות של משפחות בגירושים קונפליקט גבוה. הצוות מפתח תכנית התערבות עם כל בן זוג, תוך דגש על מודעות המטופל לתפקיד של כל חבר צוות. בנוסף, חיסיון בתוך הצוות ודרכי תקשורת בין חברי הצוות לבין בן הזוג לשעבר. התקשורת בין חברי הצוות יכולה לשמש מודל לתקשורת בונה, מו”מ ופתרון בעיות. הצוות גם יכול לספק סביבה תומכת למטפלים, לייעוץ ולהדרכה. הסביבה התומכת מאפשרת למטפלים להימנע מליפול למלכודות הפיצול של בני הזוג ולתהליכי השלכה וכן לעזור למטפלים להתמודד עם תגובות ההעברות הנגדיות.

המטרה הראשונה של ההתערבות, היא להציב גבולות בין בני הזוג. הורות משותפת ותקשורת חייבת להתחזק על ידי שימוש או במגשר או במתאם אחראי על שני בני הזוג העוזר לבני הזוג המתגרשים לפתח יחסי הורות משתפי פעולה. יש לערוך תכנית הכוללת טיפול בילדים שתפתור מחלוקות יומיומיות ויישום של החלטות בית המשפט תוך התגברות על הקשיים שעלולים לצוץ במהלך התהליך. מאחר שזוגות בקונפליקט גבוה נוטים לדרוש נאמנות אקסקלוסיבית מאנשי מקצוע ולהשתמש במנגנוני פיצול במהלך הטיפול בהם, הכותבות מציעות לא להפנותם לטיפול זוגי, אלא לטפל בהם באופן פרטני, בגישה מערכתית ודינאמיקה זוגית. בעזרת טיפול, האדם יכול ללמוד להתמודד עם מגוון של רגשות שהם חלק מתהליך של היפרדות וגירושים. המטפל יכול לעזור להתגבר על תהליך האבל  שמתרחש כשהפנטזיה של המשפחה האידיאלית מתנפצת. ישנה חשיבות מצד המטפל ליצור תחושה של הצלחה ואופטימיות לגבי יכולת המטופל לבסס הסכמה משותפת רחבה. לכן, הכותבות מציעות שבן הזוג השני ייפגש במשותף, רק לאחר שהתפתחה ברית טיפולית והוסקו מסקנות בתהליך הטיפולי שפגישה כזו יכולה לתרום, לשאת פירות ובני הזוג מחויבים להסדיר את יחסיהם.

מטרה חשובה נוספת היא לעזור למטופל להבחין בין תפקידיו כהורה וכבן זוג בתת-המערכות ובין צרכיו כמבוגר וכילד. במילים אחרות, טיפול יכול לסייע לזוגות גרושים ליצור אבחנה בין המחלוקת שלהם כזוג, לבין האחריות שלהם כהורים. המטפל יכול לעזר למי מההורים לפתח מסוגלויות הוריות ולהתאים את הכישרונות המיוחדים שלו למציאת דרכים לפגוש את צרכי הילדים ושאיפותיהם. במהלך הטיפול, המטפל יכול להצביע על דפוסים של אינטראקציות שנוטים לחזור על עצמם ולחפש כוחות מודעים ולא מודעים החותרים לקראת חזרתיות הדפוסים.

יכולת המטפל להכיל את השלכות המטופל יכולה לאפשר למטופל מרחב טוב יותר להתמודד עם החרדה והבושה הקשורים לחלק שלו בהתמוססות היחסים. יתכן כי המטופל יאלץ להימצא מול פחד ואבל על אובדן היחסים, אך גם תקווה לתיקון של יחסי האובייקט המוקדמים. בהדרגה, המטופל יכול להכיר בדחפים ההגנתיים הנמצאים בשורשי הדפוסים המעגליים ולגלות את החרדה הנמצאת בתוכם. התהליך יכול לחזק הפרדה של ה-self-object וליצור שינוי ביחסי האובייקט הפנימיים. יש לקוות כי תהליכים אלה יאפשרו לבני הזוג לעורך מו”מ מחודש על יחסיהם וליישב או להפחית את המחלוקות.

אם בני זוג לשעבר נכנסים ליחסים חדשים או מתחתנים מחדש, הגישה של “מערכת המשפחה” מציעה שבן/ת הזוג החדש/ה חייב להילקח בחשבון על מנת לעזור לחברי המשפחה להבין ולהגדיר את מקומם במערכת המשפחתית החדשה שנוצרה. פעמים רבות, החוזה בין בני הזוג ובן/ת הזוג החדש/ה מבוסס על הבנה שהמערכת החדשה חייבת להיווסד על מנת לספק “הגנה” מפני בן הזוג הקודם. ההבנה של חוזה זה והניסיון לשלב מידע נוסף ליחסים של בני הזוג, משאיר את הזוג החדש ואת הילדים חופשיים מרדיפה אחר משימות התפתחותיות.

שאלות העולות מהקריאה:

  • כיצד נראים ונחווים יחסי ההעברה/ ההעברה נגדית בטיפול זוגי בזוגות כעוברים גירושין קונפליקט גבוה?
  • האם יש השפעה בין דורית על דפוסי הזוגיות- כיצד משפיעים היחסים הזוגיים שנחוו במשפחות הגרעיניות של בני הזוג על המערכת הזוגית?
  • הכותבות מציינות שיחסי האובייקט הפרי מיטביים באים לידי ביטוי מתחילת הקשר. כיצד נראים יחסים אלו בתחילת הקשר, כאשר הזוג עדיין חווה את היחסים בצורה חיובית?

 

מידע נוסף ניתן לקרוא כאן