הבסיס להמלצה על טיפול קצר מועד

  1. האם ניתן להגדיר מוקד ברור לטיפול ? – ההבדל החשוב ביותר בין טיפול דינמי קוגניטיבי קצר מועד לטפול דינמי ארוך טווח הינו הגדרת מוקד טיפולי. בטיפול קצר מועד על הטיפול להתמקד בנושא מסוים אחרת הטיפול ייגע במוקדים רבים אך שום עניין לא ייפתר. במידה וקיים מוקד אף לקוחות בעלי הפרעה משמעותית יכולים להפיק תועלת בטיפול אף במספר פגישות מוגבל.

דוגמא מס’ 1: הטיפול סייע לאישה פרנואידית אשר הזתה מעת לעת בשתי פגישות בלבד. האישה הייתה נתונה במשבר ורצתה להתפטר מעבודתה כמזכירה מאחר וחשבה שבקרוב תפוטר. המטפל סייע לה להתמודד עם המשבר ועם החרדה אשר נבעה מרגשות חוסר קומפטנטיות שליוו אותה כל חייה. היא יכלה לתכנן תוכנית אשר אפשרה לה לבדוק כיצד ביצועיה בעבודה נתפסים ע”י הממונים עליה אשר בפועל תפסו אותה כעובדת מצוינת.

דוגמא מס’ 2: בני זוג הגיעו לטיפול מאחר והאישה סבלה מחרדה בעקבות אירוע לבבי של בן זוגה. האישה הטרידה את בן זוגה לגבי הרגלי כילה ופעילות גופנית. כתוצאה מזה, הבעל החל להתרחק ממנה מבחינה מינית.  בטיפול, המוקד היה החרדה של האישה וההימנעות המינית של הבעל (המוקד הסימפטומטי) במהרה הוביל להבנה שהאישה סובלת מפחד נטישה ואבדן  שהחלו באימים מצד הוריה לשלוח אותה רחוק מהבית. בן זוגה של האישה חשש מחודרנות מצד הוריו אשר שלטו בו בצורה אובססיבית (המוקד הדינמי המשותף). משבר הבריאות האיר חולשות אלה אשר נפתרו תוך 3 פגישות כך שבעייתם המינית של בני הזוג נפתרה.

לעיתים  (כמו בדוגמא הראשונה) רק המוקד הסימפטומטי אפשרי, אשר עובד בצורה אקסקלוסיבית עם כאב פסיכולוגי ומגבלה תפקודית. אך, כאשר הדבר מתאפשר אנו קובעים מוקד דינמי אשר מתמקד בבסיס המבנה הפסיכו דינמי של הזוג או היחיד (דוגמא שנייה). המחקר מראה כי לקוחות אשר מגלים סקרנות לגבי עולמם הפנימי מפיקים יותר בטיפול קצר מועד ביחס ללקוחות אשר אינם מתעניינים בדינאמיקות שלהם. כך ששאלה חשובה עבור המטפל בטיפול קצר מועד הינה: כיצד אני יכול בצורה יצירתית לגרום לעניין של הלקוח בעצמו? חוק כללי לגבי קביעת מוקד הטיפול הינו: ככל שהלקוח סובל מהפרעה חמורה יותר או ככל שהטיפול קצר יותר, על המוקד    להיות ספציפי וממוקד יותר.

  1. האם הלקוח יכול לפתח במהירות מערכת יחסים חיובית ושיתופית עם המטפל? – אם הלקוח והמטפל אינם מבססים ברית טיפולית שיתופית במהירות יהיה עליהם לעבוד לאורך תקופת “טרום טיפול” ממושכת יותר עד שמתפתח אמון ושיתוף פעולה. למשל: אישה אשר עברה בילדותה התעללות מינית עברה לטיפול דינמי רק לאחר 3 שנים של טיפול תמיכתי. רק בתום תקופה זו היא הצליחה לבטוח במטפל בצורה מספקת כדי לשוחח על נושאים אשר היו משמעותיים עבורה.

לקוחות אשר עברו התעללות או לקוחות עוינים לעיתים דורשים גישה ממושכת זו של טיפול ואפילו אז קביעת מוקד יכול להוביל לתהליך מהיר יותר.

  1. האם הלקוח יכול לשאת את התסכול אשר טמון בגישה קצרת טווח? – עבור לקוחות מסוימים הכמיהה והזעם נוכח האכזבה שמתעוררת על ידי עבודה קצרת טווח מחייבת את המטפל להמליץ על טיפול ארוך טווח. הדבר נכון במיוחד עבור לקוחות הסובלים מהפרעת אישיות גבולית והפרעת אישיות תלותית. עם זאת, התייחסות למוקד וגבולות הטיפול יכולים להפוך את ההתמודדות עם קשיים אלה לאפשרית עבור לקוחות אלה.
  2. האם ישנם לקוחות עבורם טיפול קצר מועד עדיף על פני טיפול ארוך טווח? – כפי שצוין לקוחות אשר חווים משבר התפתחותי או חיצוני ירצו או יזדקקו לטיפול קצר מועד. עבודה קצרת טווח יכולה לסייע במיוחד ללקוחות אשר מתעמתים עם נושאים של אובדן ותלות על ידי התמקדות בקשר המוגבל עם המטפל. בדומה לכך, מגבלות הזמן יכולים לסייע לעמת לקוחות אובססיביים או נרקסיסטיים עם חוסר האפשרות של “לקבל את הכל” (having it all” “).
  3. האם הלקוח הגיב בצורה חיובית לפירושי ניסיון או התערבויות בפגישה/ות ההערכה? – אחת השיטות המדויקות ביותר על מנת לקבוע האם הלקוח יכול להפיק תועלת מטיפול קצר מועד הינה לנסות חלק מהפירושים או ההתערבויות אשר ייעשה בהם שימוש בטיפול. במידה והלקוח אינו מגיב בצורה חיובית, יש לשקול טיפול ארוך טווח או גישה מותאמת אחרת.
  4. האם הלקוח יכול להפיק תועלת ממהלך טיפול קצר ובלתי מתמשך (בניגוד לצורך במערכת יחסים מתמשכת וארוכת טווח) על מנת להשתנות בצורה משמעותית? – לקוחות רבים רואים טיפול קצר מועד סדרתי כאפקטיבי ונוח עבורם.

דוגמאות: אלן היה ב-5 אפיזודות טיפול מגיל 18-25 אשר נעו משלוש פגישות ל-20 פגישות כשהמספר הכולל של הפגישות עמד על  50.  כאשר אלן התחיל את הטיפול הוא היה  סכיזואיד, בעל נטיות אובדניות, א-מיני. כבפגישה האחרונה היה לו רצון לחיות, היה מצליח מבחינה מקצועית, בעל רשת תמיכה חברתית והתמודד עם המיניות שלו. אלן הפנים את התהליך הטיפולי והמשיך לעשות עבודה בכוחות עצמו. הוא חזר שוב ושוב לפגישות לאור העובדה שסבר שהפגישות מועילות לו בהמשך המסע האישי שלו.  

סול וננסי הגיעו תחילה לטיפול מיני כאשר בשנות העשרים שלהם הם היו נשואים 4 שנים. מהלך של טיפול מיני פסיכו דינמי פעמיים בשבוע למשך 4 חודשים אפשר להם להגיע לחיי מין שלא היו להם קודם. בני הזוג חזרו למטפל פעמים רבות עקב מתח בנישואים כאשר הם לא יכלו לעבד נושאים התפתחותיים: שינוי בקריירה, התפתחות בתם, יחסים עם הורים ואחים. הם באו כזוג, באופן פרטני ובסדרה בת 10 פגישות אחת סול הגיע עם אחיו ואביו במטרה לעבוד על נושאים משפחתיים. במהלך 15 שנים הם הגיעו סך הכל ל-70 פגישות.

בניגוד אליהם, סאלי לא הפיקה תועלת מסדרת פגישות טיפוליות מאחר ונזקקה לנוכחות ממושכת של המטפל במסגרת מערכת יחסים עקבית, לא מתעללת במטרה לשנות את הדפוסים הישנים וההרסניים שלה.

  1. איך התמונה הקלינית של הלקוח תואמת את התמונה הקלינית שנמצאה במחקרים כמגיבה לטיפול קצר מועד?חוקרים מציינים 3 מאפיינים של לקוח שמטפל לוקח בחשבון כאשר הוא שוקל התאמה של לקוח לטיפול קצר מועד: היסטוריה של לפחות מערכת יחסים טובה אחת, מכוונות פסיכולוגית ומוטיבציה ליותר מהקלה בסימפטומים. 5 גורמים אשר קשורים להצלחה של התערבות קצרת מועד: 1) לקוחות בעלי מיומנויות בין אישיות משיגים תוצאות מהר יותר, 2) לקוחות אקטיביים משתנים מהר יותר מאשר לקוחות אשר נוקטים בעמדה פסיבית, 3) לקוחות בעלי מוטיבציה גבוהה משתנים מהר יותר, 4) השינוי מתרחש מהר יותר כשיש לטיפול מוקד ברור מאשר כשמדובר במוקד מורכב או מעורפל, 5) בקרב לקוחות הסובלים מהפרעות אישיות השינוי מתרחש בצורה איטית יותר.

 

מידע נוסף ניתן לקרוא כאן