לוריוון

לוריוון הוא השם המסחרי של התרופה לוראזפאם. מדובר בתרופה ממשפחת הבנזודיאזפינים, המשמשת לטיפול במצבי חרדה ובהפרעות שינה. לוריוון היא תרופה מרגיעה, בעלת השפעה מדכאת על מערכת העצבים, והיא פועלת על ידי הגברת ההשפעה של חומר טבעי שקיים בגוף – GABA, או בעברית חומצה גאמא-אמינובוטירית. לוריוון היא תרופה נפוצה מאוד, והינה מוכרת החל מתחילת שנות השבעים.

אחד מחסרונותיה העיקריים של לוריוון הוא הסיכון הגבוה שתגרום להתמכרות, ותופעות הגמילה הקשות: הפסקה פתאומית של נטילת התרופה יכולה לגרום לתופעות קיצוניות כגון הזיות, שינוי בלחץ הדם, ורעידות חמורות שעלולות להגיע עד כדי התקף אפילפטי. בנוסף, לקיחת לוריוון במשך תקופה ארוכה עלולה לגרום לסבילות – ירידה בהשפעה ככל שעובר הזמן. מסיבות אלה, התרופה מיועדת לרוב לטיפול קצר טווח בלבד. בכל מקרה, נטילת התרופה תמיד תתבצע תוך מעקב צמוד של הרופא המטפל, וזאת בגלל הסיכונים שבשימוש בה.

תופעת הלוואי הנפוצה ביותר של לוריוון היא ישנוניות יתר. תופעה זאת נובעת מהשפעתה המדכאת והמרגיעה של התרופה. עם זאת, הישנוניות בדרך כלל פוחתת עם הזמן. תופעות לוואי נוספות כוללות סחרחורות, איבוד שיווי משקל, בעיות נשימה, בלבול, שכחה, עצבנות, חולשה ועוד. חשוב להתייעץ עם הרופא המטפל במקרה שמופיעות תופעות לוואי. לעתים נדירות לוריוון גורמת לתופעות לוואי חמורות, שמחייבות פניה לרופא המטפל, כגון החמרה במצב הנפשי (הזיות, דיכאון, מחשבות אבדניות), קשיים בדיבור, ליקויי ראיה, חולשה חמורה, קשיי הליכה ועוד.

בגלל חוסר הערנות שיכול להיגרם מלוריוון, אנשים שנוטלים את התרופה חייבים לנהוג בזהירות מירבית כשהם מבצעים פעולות הדורשות ריכוז וערנות, כמו נהיגה. לוריוון יכולה לגרום לפגיעה בשיווי המשקל, ולכן קשישים שמשתמשים בה צריכים להיזהר מנפילות. בנוסף, המטופלים בתרופה צריכים להימנע משתיית משקאות אלכוהוליים. התרופה אסורה לשימוש על ידי אמהות מיניקות. אדם שסובל ממחלות כבד, ריאה או מיאסטניה גראביס צריך ליידע את הרופא לפני תחילת נטילת התרופה.

מידע נוסף:

עלון לצרכן

WebMD (2005-2018). ‘Lorazepam’. https://www.webmd.com/drugs/2/drug-8892-5244/lorazepam-oral/lorazepam-oral/details

אינפומד – פורטל הרפואה של ישראל. ‘לוראזפאם (לוריוון) (Lorazepam, Lorivan)’. https://www.infomed.co.il/Drug-142/

גהה – המרכז לבריאות הנפש. ‘לוריבן’. כללית. https://hospitals.clalit.co.il/geha/he/medinfo/dru/antianxiety/Pages/loriban.aspx

ויקיפדיה (2017). ‘GABA’. https://he.wikipedia.org/wiki/GABA

טל, א. (2015). ‘לוריוון (Lorivan)’. מרכז ד”ר טל.