נרקיסיסט

נרקיסיסט הוא השם הניתן לאדם בעל הפרעת אישיות נרקיסיסטית, הפרעה פסיכולוגית המאופיינת בתחושת חשיבות עצמית קיצונית, צורך להיות נערץ על ידי אחרים, וחוסר אמפתיה. נרקיסיסט יאמין בדרך כלל שהוא בעל חשיבות עליונה בחייהם של הסובבים אותו, ויתנהג לעתים קרובות בצורה מזלזלת או מתנשאת.

הפרעת אישיות נרקיסיסטית היא סוג אחד מני רבים של הפרעת אישיות. מדובר בתבנית קבועה של התנהגות או של תפיסה, שחורגת מהנורמה החברתית הקיימת. תבנית זו נוכחת באופן בולט על פני מגוון רחב של סיטואציות אישיות וחברתיות, ובדרך כלל מקשה מאוד על התפקוד הסדיר של הסובלים ממנה.

קיימים כמה תסמינים שבאמצעותם מאובחן נרקיסיסט. התסמינים העיקריים כוללים:

  • תחושת חשיבות עצמית מוגזמת – הנרקיסיסט יגזים בערכם של כשרונותיו והישגיו, ויצפה לקבל יחס מיוחד מהסובבים אותו.
  • פנטזיות של זכייה בכוח או הצלחה בלתי מציאותיים, או של מציאת אהבה אידאלית.
  • תחושת יחודיות – הנרקיסיסט מאמין שהוא אדם מיוחד, שיובן רק על ידי אנשים מיוחדים כמוהו.
  • דרישה להיות נערץ.
  • ציפיה בלתי הגיוניות לקבלת יחס חיובי במיוחד או להסכמה אוטומטית מצד אחרים.
  • ניצול – הנרקיסיסט ינצל אנשים אחרים למען הגשמת מטרותיו.
  • חוסר אמפתיה – חוסר הכרה והזדהות עם רגשותיו וצרכיו של הזולת.
  • קנאה כלפי אחרים או הנחה שאחרים מקנאים בו.
  • התנהגות יהירה ומתנשאת.

ההפרעה נפוצה יותר אצל גברים מאשר אצל נשים, ועל פי מחקרים לוקים בה כשישה אחוזים מהאוכלוסיה הכללית. לא ידוע מהן הסיבות לפיתוח ההפרעה, אך על פי הדעה הרווחת מדובר בשילוב של גורמים גנטיים, סביבתיים ופסיכולוגיים. כלומר, אדם יהפוך לנרקיסיסט כתוצאה משילוב מורכב בין הגנטיקה שלו, החוויות שספג בגילאים צעירים, אופי ההורות של אמו ואביו וכו’. דרך הטיפול הנפוצה ביותר בהפרעת אישיות נרקיסיסטית היא טיפול פסיכולוגי ארוך טווח, ולעתים נעשה גם שימוש בתרופות לשם הימנעות מתסמינים ספציפיים.

בגלל תסמיני ההפרעה, שמאופיינים בהיעדר אמפתיה ובהדגשת העצמי על פני הזולת, קיים סיכוי גבוה להיפגע מניהול קשר אישי או מקצועי עם נרקיסיסט. לכן חשוב לדעת לזהות את ההפרעה אצל אנשים אחרים, באמצעות איתור צורות דיבור והתנהגויות אופייניות, שיכולות להאיר נורת אזהרה. לדוגמה, נרקיסיסט ישתמש לעתים קרובות במילים מאוד חיוביות או מאוד שליליות כשיתאר את זולתו. הרבה פעמים יופגנו במילותיו השוואתיות קיצונית, היעדר עניין ברגשותיהם של אחרים או קרבניות. בנוסף, פעמים רבות נרקיסיסט ינתב את השיחה אל עצמו באופן קבוע ולא יאפשר לאחרים להעלות נושאים הקשורים בהם ולא בו. התנהגויותיו של נרקיסיסט מתאפיינות בחוסר רגישות, ותגובותיו לביקורת התקפיות. לעתים נרקיסיסט ימהר להאשים אחרים כשמשהו משתבש בחייו.

מידע נוסף:

Bressert, S. (2018). ‘Narcissistic Personality Disorder’. Psych Central. https://psychcentral.com/disorders/narcissistic-personality-disorder/

Eddy. B. (2018). ‘How to Spot a Narcissist in 3 Steps’. Psychology Today. https://www.psychologytoday.com/us/blog/5-types-people-who-can-ruin-your-life/201808/how-spot-narcissist-in-3-steps