סרוקוול

סרוקוול היא תרופה אנטי-פסיכוטית שמשמשת לטיפול בסכיזופרניה (במצב אקוטי או כרוני) ובהפרעה דו-קוטבית (מאניה-דיפרסיה). התרופה שייכת לקבוצת התרופות האטיפיות – סוג חדש יחסית של תרופות אנטי-פסיכוטיות, שמשפיעות באופן סלקטיבי על קולטנים של המוליכים העצביים דופמין וסרוטונין. שמה הגנרי של סרוקוול הוא קוואטיאפין.

השימוש בסרוקוול מתבצע בעיקר בשילוב עם נטילת תרופות נוספות, ויחד איתן בכוחה להפחית את התסמינים החיוביים של סכיזופרניה – בעיקר דלוזיות ומחשבות שווא. אפשר להשתמש בסרוקוול בעת התקף פסיכוטי אקוטי, אך גם בתקופות שבהן המחלה פחות דומיננטית, וזאת כדי למנוע התקפים נוספים. במקרים של הפרעה דו-קוטבית, סרוקוול משמשת בעיקר להרגעת התקפי המאניה, אך יכולה לשמש גם להרגעת דיפרסיה או למניעת התקפים עתידיים. רופאים יכולים לרשום סרוקוול גם לטיפול במצבים נוספים, כגון הפרעות שינה, הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית (OCD) והפרעות חרדה.

סרוקוול פועלת על ידי חסימת פעולתם של קולטנים ספציפיים של דופמין, סרוטונין ומוליכים עצביים נוספים. זה גורם לשינוי היחס בין רמות הדופמין והסרוטונין במוח, ולהפחתה והרגעה של רמת הפעילות במערכות מוחיות. כך מדוכאים התסמינים הפסיכוטיים החיוביים.

סרוקוול בדרך כלל תתחיל לגרום לתוצאות נראות לעין לאחר 4-6 שבועות. המינון המיטבי תלוי במצב הנפשי שבו היא מטפלת, וגם בתגובה האינדיבידואלית של המטופל לתרופה. המינון המקסימלי לטיפול בסכיזופרניה הוא 800 מ”ג, ולטיפול בדיכאון הוא 400 מ”ג.

בניגוד לתרופות אנטי-פסיכוטיות רבות, סרוקוול לא גורמת לתופעות לוואי של רעד ופגיעה בתפקוד המוטורי (תופעות שמזכירות את מחלת הפרקינסון). עם זאת, סרוקוול גורמת לתופעות לוואי של ישנוניות, ירידה בלחץ הדם, עלייה במשקל ועוד. ירידה בלחץ הדם יכולה לגרום לסחרחורת ואף לנפילות, בעיקר במעבר בין תנוחות. לעתים רופאים ינחו את המטופל להתחיל לקחת את התרופה במינון קטן ולהגבירו בהדרגה, כדי להפחית את תופעות הלוואי. אין להפסיק את נטילת התרופה בבת אחת, דבר שיכול לגרום להחמרה בתסמינים.

השימוש בסרוקוול מגביר את הסיכון לתמותה בקרב מטופלים מבוגרים הסובלים מדמנציה. בנוסף, סרוקוול יכול להגביר את הסיכון להתאבדות, במיוחד בתחילת הטיפול או מיד לאחר העלאת המינון. השימוש בתרופה אסור לילדים מתחת לגיל 15 ולנשים בהריון או במהלך ההנקה. בנוסף, הטיפול באמצעות סרוקוול אסור כשקיימים גידולים תלויי פרוקלטין, או במצב של פאוכרומוציטומה.

מידע נוסף:

עלון לצרכן

Everyday Health (2014). ‘What Is Seroquel (Quetiapine)?’. https://www.everydayhealth.com/drugs/quetiapine

WebMD (2005-2018). ‘Seroquel’. https://www.webmd.com/drugs/2/drug-4718/seroquel-oral/details

גהה – המרכז לבריאות הנפש. ‘סרוקוול’. כללית. https://hospitals.clalit.co.il/geha/he/medinfo/dru/antipsychosis/Pages/seroquel.aspx

טל, א. (2015). ‘סרוקוול (Seroquel)’. מרכז ד”ר טל.

פסיכיאטר. ‘תרופת סרוקוול‘.