פירוש חלומות

הבנת התוכן של חלומות

חלומות הם דבר מיוחד ומסתורי. בעבר האמינו שתוכן החלומות קשורים התגלות קדושה ונבואה. אך עם זאת לא מצאו את משמעות בתוכן החלומות. לאורך השנים הצליחו להבין מבחינה מדעית כיצד החלומות קשורים לתפקוד המוח, אך מבחינה פסיכולוגית הקשורה אל “הלא מודע” יכולה להסביר מדוע חלומות מופיעים ברגעים מסויימים ומה משמעותם על החולם מבחינה פסיכולוגית.

פסיכולוגים רבים מתייחסים לפירוש חלומות באופן שונה. הנה כמה התייחסויות של פסיכולוגים מפורסמים:

פירוש חלומות

פירוש חלומות

זיגמונד פרויד

פרויד כתב בספרו “פרשנות החלומות” שתוכן החלומות קשור למשאלה שאותו חולם רוצה להגשים. פרויד האמין שהתוכן “הגלוי” של חלום, כתמונות או אירועים בחלום, שימשו כהסוואה מהתוכן הסמוי של החלום – משאלה של החולם.

 

קארל יונג

יונג ששיתף פעולה עם פרויד, האמין כי לחלומות יש ערך נוסף מלבד הרצון להגשים משאלה. יונג אמר כי חלומות חושפים את התת מודע האישי, שחלומות הן דרך לראות חלקים מהנפש שאינם מפותחים במציאות.

בניגוד לדבריו של יונג, מחקרים מאוחרים יותר (בהנהגת הול) חשפו כי התכונות שאנשים מפגינים במציאות הן זהות לתכונות המתבטאות בחלמות.

יונג אמר כי דברים ארכיטיפים כגון אנימה, צל והאנימוס מיוצגים בחפצים סמליים או דמויות בחלומות. יונג האמין כי סמליים אלו מייצגים מחשבות לא – מודעות ספציפיות.

יונג האמין כי חלומות הן דבר פרטי, וכן פירוש חלומות אלו צריך להתבצע בידיעה מלאה של החולם.

 

קלווין ס. הול

הול טען כי שחלומות הם חלק מתהליך קוגניטיבי בו החלומות משמשים כ”תפיסות” בהן אנו משתמשים בחיים הרגילים.

הול חיפש תבניות על ידי ניתוח אלפי יומני חלומות של אנשים רבים ובסופו של דבר יצר מערכת קידוד כמותית שחילקה את החלומות למספר סוגים:

לפי הול, פירוש חלומות דורש ידיעה של הדברים הבאים:

  • ידיעה על מעשיו של החולם בתוך החלום
  • ידיעה על החפצים ועל הדמויות בחלום
  • ידיעה על האינטראקציות בין החולם לבין הדמויות בחלום
  • ידיעה על הגדרת החלום, מעברים, ואת התוצאה
  • לדעת להבין שהמטרה האולטימטיבית של פירוש חלומות היא לא להבין את החלום, אלא כדי להבין את החולם.

 

ג. וויליאם דמהוף

הוא חוקר חלומות בולט שעבד עם הול באוניברסיטת מיאמי. במחקרים בקנה מידה רחב שביצע דמהוף על פירוש חלומות, דמהוף מצא כי חלומות משקפים את המחשבות והחששות שהחולם מתמודד בהם בחיים הרגילים.

 

פירוש חלומות

פירוש החלומות וחשיבותם מושפע ברובו על הטיות החולמים כלפי המציאות.

אנשים נוטים יותר לזכור חלומות שליליים אם מעורבים בהם אנשים שהם לא אוהבים. בנוסף אנשים נוטים יותר לזכור ולקחת חלומות חיוביים ברצינות אם הם כרוכים חברים או יקיריהם.

כלומר אנשים ירצו לפרש את חלומותיהם בדרכים הנתמכות באמונות החולם על העולם ועל הסביבה.

חוקרים גילו כי הטיה העצמית משפיעה על פירוש החלומות וכיצד אנשים מגיבים לפירוש חלומות אלו. לאנשים יש נטייה לקחת את פירוש החלומות שלהם ברצינות, כך שחוקרים מציעים שאותם חלומות יכולים להיות נבואה המגשימה את עצמה. (לדוגמה: אם אתה חולם כי אתה הולך להיכשל בבחינה, אתה יכול להיות פחות חדור מטרה ללמוד או אפילו שהתייחסות שלך לסיטואציה תשתנה)

 

כיום ישנם הרבה שיטות לפירוש חלומות. הן אישיות והן טיפוליות.

מחקר ופירוש חלומות ימשיך לגדול וליצור עניין לאנשים המעוניינים להבין את משמעות חלומותיהם. אפילו יש אנשים שבסיס החלטותיהם בחיים תלוי על תוכן החלומות שלהם.

ג. וויליאם דמהוף אמר ” אם אתה לא מוצא את החלומות שלך כיף, מעניינים מבחינה אינטלקטואלית, או אמנותית השראה, אז אתה מוזמן לשכוח את החלומות שלך”. פסיכולוגים אחרים כגון קשניאק וקרטרייט אומרים כי פירוש חלומות חושף יותר מידע על חולם החלום מאשר על חלום עצמו.

 

פירוש חלומות

פירוש חלומות

לפירוש חלומות עשוי או לא עשוי להיות משמעות, אך עדיין פירוש חלומות הפך להיות פופולרי עם השנים.