פריזמה

פריזמה הוא אחד משמותיה המסחריים של התרופה פלואוקסטין, הידועה גם בשמה המסחרי הנוסף פרוזק. זוהי תרופה השייכת לסוג SSRI (או בעברית – מעכבי קליטה חוזרת סלקטיביים של סרוטונין), סוג חדש יחסית של תרופות נוגדות דיכאון המתאפיין בהיותו בטוח לשימוש ובעל תופעות לוואי מעטות. פריזמה משמשת גם לטיפול בהפרעה כפייתית, התקפי חרדה, בולימיה ופוביה חברתית.

פריזמה, כאמור, היא תרופה מסוג SSRI. תרופות מסוג זה פועלות באמצעות עיכוב מנגנון הקליטה המחודשת של הסרוטונין אל תאי המוח. סרוטונין הוא סוג של נוירוטרנסמיטור, או מוליך עצבי, כלומר מטרתו להעביר מסרים חשמליים בין תאי העצב במוח. נמצא שלאנשים שסובלים מדיכאון יש רמה נמוכה של סרוטונין בין תאי העצב, ולכן תרופות SSRI יפעלו להעלות אותה. הן יעשו זאת באמצעות עיכוב המנגנון שקולט מחדש את הסרוטונין אל התא השולח מהמרחב הבין-תאי, וכך יגרמו לעלייה ברמת הסרוטונין בין התאים.

פריזמה הינה תרופה פסיכיאטרית, ולכן לרוב תירשם על ידי פסיכיאטר. עם זאת, לעתים רופאי משפחה ירשמו אותה לטיפול ברמות נמוכות של דיכאון, מכיוון שמדובר בתרופה בטיחותית ונפוצה. נוטלי התרופה בדרך כלל יתחילו לחזות בתוצאות כעבור שבועיים עד ארבעה שבועות מתחילת נטילתה, אך לעתים יתחיל להתרחש שיפור לאחר תקופה ארוכה יותר, אפילו של שמונה שבועות.

השפעותיה החיוביות של פריזמה כוללות שיפור במצב הרוח, בתיאבון וברמת האנרגיה, והפחתת קשיי שינה. היא תוכל לגרום לסובלים מדיכאון להרגיש שהם שוב מתעניינים בחיי היום-יום. פריזמה יכולה גם לעזור למתן פחדים, חרדות ומחשבות לא רצויות. היא גורמת להפחתת תדירותם של התקפי חרדה ולהחלשת הדחף להתנהגויות קומפולסיביות.

תרופות מסוג SSRI מתאפיינות במספר מועט של תופעות לוואי. תופעות הלוואי שבכל זאת מופיעות אינן חמורות ובמקרים רבים חולפות כשהגוף מסתגל לתרופה. עם זאת, כל אדם מגיב אחרת לתופעות לוואי, ויהיו אנשים שיסבלו מהן יותר מאחרים. תופעות הלוואי של פריזמה כוללות בחילות, שלשולים, כאבי ראש, יובש בפה, חוסר תיאבון, נדודי שינה או עייפות יתר. במקרים נדירים התרופה יכולה לפגוע בתפקוד המיני.

חשוב לציין שלפריזמה, כמו לשאר התרופות מסוג SSRI, יש מספר יתרונות חשובים. ראשית, התרופה אינה ממכרת, כלומר לא תתרחש תסמונת גמילה במקרה של הפסקת נטילתה. בנוסף, אין סכנה מרובה בנטילת מנת יתר של התרופה, לכן קשה מאוד להתאבד באמצעותה.

מידע נוסף:

עלון לצרכן

WebMD (2005-2018). ‘Fluoxetine HCL’. https://www.webmd.com/drugs/2/drug-1774-95/fluoxetine-oral/fluoxetine-oral/details

גהה – המרכז לבריאות הנפש. ‘פרוזק-פריזמה-פלוטין’. https://hospitals.clalit.co.il/geha/he/medinfo/dru/antidepres/Pages/prozac.aspx

פסיכיאטר. ‘תרופת פריזמה‘.