קונצרטה

קונצרטה היא תרופה המשמשת לטיפול בהפרעות קשב, ריכוז והיפראקטיביות. החומר הפעיל בקונצרטה, כמו גם בתרופה הדומה ריטלין, נקרא מתילפנידאט. קונצרטה היא תרופה מעוררת, או סטימולטנטית, שגורמת לשיפור הריכוז באמצעות העלאת רמת המוליכים העצביים המשפיעים על הקשב והריכוז במוח. קונצרטה משמשת גם לטיפול בנרקולפסיה.

כאמור, קונצרטה הינה תרופה דומה מאוד לתרופה ריטלין. ההבדל ביניהן הוא זמן ההשפעה. ריטלין רגיל משפיע למשך כארבע שעות, ולעומתו קונצרטה משפיעה למשך כשתים עשרה שעות. זה מתאפשר באמצעות אופן השחרור השונה של החומר – בניגוד לריטלין הרגיל שבו החומר משתחרר באופן מיידי, בקונצרטה החומר משתחרר באופן הדרגתי. זמן ההשפעה הארוך של קונצרטה גורם לכך שהתרופה יכולה להשפיע במשך יום לימודים שלם, ללא הצורך לקחת אותה שוב בשעות בית הספר. חשוב לציין שזהו ההבדל היחיד בין התרופות: החומר לחלוטין זהה ורק אופן השחרור שונה.

העובדה שדווקא תרופה סטימולטנטית תסייע למנוע היפראקטיביות נראית מנוגדת להיגיון. הסיבה לפעולה הפרדוקסלית נעוצה בכך שחוסר הריכוז וההיפראקטיביות נובעים מתפקוד לוקה בחסר במערכות מסוימות במוח, שמופקדות על הקשב והריכוז. קונצרטה גורמת למערכות אלה לפעול טוב יותר, זאת על ידי העלאת רמתם של מוליכים עצביים מסוימים במוח, כמו דופמין. באמצעות תמרוץ המערכות הנכונות במוח, קונצרטה פועלת לשפר את יכולות הקשב והריכוז.

קונצרטה וריטלין הם שתי התרופות הנפוצות ביותר בארץ לטיפול בהפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות. בתרופה משתמשים ילדים (מעל גיל שש) ומבוגרים, שמתקשים בגלל ההפרעה לתפקד באופן יעיל בבית הספר או בעבודה. מספר גדול מאוד של ילדים (כ3%) סובלים מהפרעת קשב שגורמת להם להתקשות בביצוע משימות ובשמירה על מצב מרוכז ורגוע. כיום טיפול תרופתי בהפרעה נעשה נפוץ ונגיש במיוחד, וילדים רבים משתמשים בתרופות כדי לשפר את התנהגותם והישגיהם בבית הספר.

תופעות הלוואי של קונצרטה כוללות כאבי ראש, כאבי בטן, הקאות, הפחתה בתיאבון, קשיי שינה, יובש בפה, פריחה, מצב רוח ירוד ועוד. בנוסף, כשפגה השפעת התרופה מתרחשת תופעה של ‘ריבאונד’ –תסמיני ההפרעה מופיעים בצורה קיצונית מהרגיל. במקרה שמופיעות תופעות לוואי, חשוב לפנות לרופא המטפל. במקרים של היסטוריה של דיכאון חמור, הפרעת חרדה, תסמונת טורט, גלאוקומה, או טיפול בתרופה מסוג חוסמי האנזים MAO, אין להשתמש בקונצרטה.

מידע נוסף:

עלון לצרכן

ADDITUDE (1998-2018). ‘Concerta: Frequently Asked ADHD Medication Questions’. https://www.additudemag.com/concerta-frequently-asked-questions/

גאיה – מרכז טיפולי רב תחומי. ‘קונצרטה’.

הורים.נט. ‘מה זה ריטלין?

כללית. ‘קונצרטה’.

פסיכיאטר. ‘קונצרטה’.