ריספרדל

ריספרדל, או בשמה הגנרי ריספרידון, היא תרופה אנטי-פסיכוטית מהסוג האטיפי – ‘הדור החדש’ של התרופות האנטי-פסיכוטיות. ריספרדל משמשת לטיפול בסכיזופרניה ובמקרים נוספים של פסיכוזות. התרופה משמשת גם לטיפול במצבי מאניה כחלק מהפרעה דו-קוטבית, ובתסמינים של עצבנות ואגרסיביות אצל ילדים מעל לגיל חמש הסובלים מאוטיזם או ממוגבלות שכלית.

סכיזופרניה הינה מחלה נפשית שמשפיעה על אופן החשיבה וראיית העולם של הסובלים ממנה. בין התסמינים העיקריים נכללות הזיות, דלוזיות (אמונות שווא לגבי המציאות), חשדנות יתר והסתגרות רגשית. הפרעה דו-קוטבית היא הפרעה נפשית הגורמת לשינויים קיצוניים במצב הרוח, בין מצבי מאניה – מצבים של אופוריה והתלהבות קיצונית, לבין מצבי דיכאון (דיפרסיה).

ריספרדל פועלת באמצעות שינוי היחס הכמותי בין סוגים שונים של מוליכים עצביים (נוירוטרנסמיטרים) הקיימים במוח, זאת על מנת לתקן את המצב הלא מאוזן שגורם לתסמינים הבעיתיים. בטיפול בסכיזופרניה, נמצא שריספרדל הינה יעילה למניעת שני הסוגים של התסמינים: השליליים (הסתגרות עצמית), והחיוביים (הזיות ואופוריה). זאת בניגוד לתרופות אחרות שמצליחות לטפל רק באחד מהסוגים.

לפעמים משתמשים בריספרדל על מנת לטפל בתסמינים פסיכוטיים הנובעים מדמנציה, במידה והמטופל לא מגיב לטיפולים אחרים. עם זאת, חשוב לציין שמחקרים הראו שהשימוש בריספרדל בקרב מטופלים מבוגרים הסובלים מדמנציה גורם להעלאת הסיכון לתמותה.

כמו הרוב הגדול של התרופות, ריספרדל יכולה לגרום למגוון תופעות לוואי. בין תופעות הלוואי נכללים ישנוניות, בחילות, כאבי ראש, סחרחורות, חרדות, עלייה במשקל ונדודי שינה. סחרחורת יכולה להעלות את הסיכון לנפילות, לכן יש לנוע בזהירות כשלוקחים את התרופה. במקרים מסוימים ריספרדל יכולה לגרום לתופעות לוואי חמורות, כגון שינויים בקצב הלב ופגיעה בתאי הדם הלבנים. התרופה יכולה גם לגרום לשיבושים תנועתיים כמו עוויתות ותנועות לא רצוניות, אך זה קורה בשכיחות נמוכה בהרבה מאשר בתרופות אנטי-פסיכוטיות מהדור הישן. במקרה שמופיעות תופעות לוואי, יש לדווח על כך לרופא המטפל.

אין לעשות שימוש בריספרדל אצל ילדים מתחת לגיל חמש. ריספרדל יכולה לגרום לתגובות בין תרופתיות כשהיא ניטלת יחד עם סוגים מסוימים של תרופות. חשוב שמטופלים יתיעצו עם הרופא המטפל במידה והם סובלים או סבלו בעבר ממחלות לב, סוכרת, מספר נמוך של תאי דם לבנים, מחלות כבד או כליה, התקפים, סרטן השד או פרקינסון. גם נשים בהריון או נשים מניקות צריכות להתייעץ עם הרופא לפני תחילת נטילת התרופה, מחשש לפגיעה בתינוק.

 

למידע נוסף:

Drugs.com (2018). ‘Risperdal’. https://www.drugs.com/risperdal.html

MediResource Inc. (1996-2018). ‘Risperdal’. https://bodyandhealth.canada.com/drug/getdrug/risperdal

University of Illinois-Chicago, Drug Information Group (2018). ‘Risperidone, Oral Tablet’. Health Line. https://www.healthline.com/health/risperidone-oral-tablet#dosage

WebMD (2005-2018). ‘Risperdal’. https://www.webmd.com/drugs/2/drug-9846/risperdal-oral/details

אינפומד – פורטל הרפואה של ישראל. ‘ריספרידון (ריספרדל, ריספרידקס, ריספונד) (Risperidone)’. https://www.infomed.co.il/Drug-276/

כללית. ‘ריספרדל’. https://www.clalit.co.il/he/medical/pharmacy/Pages/medicines.aspx?idd=5238

פסיכיאטר. ‘ריספרדל’. https://www.psychiatry.org.il/%D7%A8%D7%99%D7%A1%D7%A4%D7%A8%D7%93%D7%9C/