השוואה בין פסיכולוג לפסיכיאטר

בקרב הציבור קיים בלבול לא מבוטל בדבר ההבדלים בין פסיכולוג לפסיכיאטר. בעוד שחלק גדול מהתוכן שבו מקצועות אלה עוסקים דומה מיסודו, קיימים גם הבדלים מובחנים שאותם הלקוח הפוטנציאלי צריך להכיר.

הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה הן תחומים משלימים בכל הנוגע לחקר, זיהוי וטיפול של בעיות נפשיות. הן מקיפות חלק גדול מן המחקר העוסק בתחום המסועף והמורכב של ההתנהגות האנושית, בין אם מדובר בהתנהגות שגרתית או חריגה.

ההבדלים הבסיסיים בין הפסיכולוג והפסיכיאטר הם באופי הכשרתם. פסיכולוגים מקבלים השכלה אוניברסיטאית שמתמקדת בנושאים כדוגמת הקשרים בין המוח להתנהגות, טכניקות לקיום מחקר, ושיטות טיפול בבעיות התנהגותיות. הפסיכיאטרים, לעומת זאת, הם דוקטורים לרפואה שהתמחו הן בחקר המוח מבחינה פיזית והן בפסיכולוגיה, בדגש על השפעתם של השניים זה על זה כדי ליצור את נפש האדם. הכשרתו של הפסיכיאטר מסמיכה אותו לרשום תרופות למטופלים כדי לעזור להם להתמודד עם קשייהם.

פסיכולוגיה – מדע הנפש

למרות שהקשר בין המחשבה לגוף ריתק רופאים ופילוסופים עוד מהעת העתיקה, החקר המדעי-רשמי של הנפש וההתנהגות האנושית החל רק בפועלו של זיגמונד פרויד, רופא שפעל בוינה שבאוסטריה משנות ה80 של המאה ה19 ועד למותו בשנת 1939.

מאז זמנו של פרויד, הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה גדול והתפתחו, הן בתחום התאורטי והן בתחום המעשי, לכיוונים רבים ושונים, כשהמטרה המשותפת היא ההגעה להבנה עמוקה יותר של ההתנהגות האנושית, ומציאת דרכים לשנות או לתקן התנהגויות שאינן מקובלות או רצויות.

הפסיכולוגיה עצמה הינה החקר המדעי של אופן פעולת המוח והמחשבה האנושיים, בדגש על אופן הפעולה המשותפת של המוח, הנפש, האינטיליגנציה, הסביבה, נסיון החיים והכימיה הפנים-מוחית כדי ליצור אדם בעל תכונות אופי ייחודיות. פסיכולוגיה בהקשר קליני הינה תהליך הסיוע למטופלים לחוות את חייהם באופן הטוב ביותר, על ידי תיקון התנהגויות ודפוסי מחשבה בעיתיים, ועל ידי הבאה למימוש עצמי מלא של יכולות המטופלים.

בנוסף לשילוב הרגיל של תכונות אופי, תנאי סביבה וחוויות, המשותף לכולנו וגורם לקשיים רבים בחיינו, קיים מגוון רחב של מחלות נפשיות, בעיות פיזיות וקשיים רבים נוספים המשפיעים על מספר גדול של אנשים. כדי להבין בעיות אלה כראוי, נדרשים חקר והבנה של הקשר שלהן לתפקודי המוח. ככל שנמשך החקר, מדע הרפואה ומדע הפסיכולוגיה ממשיכים לגלות תרופות ואופני טיפול שעוזרים לפקח, לשלוט ולתקן את מגוון הבעיות הפיזיות והפסיכולוגיות.

מחלות נפשיות ובעיות פסיכיאטריות

שורשן של מחלות נפשיות הוא בבעיה פיזית, בין אם גנטית ומולדת, ובין אם כתוצאה מפגיעה: פציעת ראש, גידול או זיהום מוחי, נזק מוחי כתוצאה משימוש בסמים, חום גבוה וכולי. שורשן של מחלות נפשיות יכול להיות גם נעוץ בחוויות קשות כגון טראומה, לחץ נפשי מתמשך ועוד ועוד. בחלק ממצבים אלה ניתן לטפל באמצעות ‘תרפיה בשיחה’ – ייעוץ פסיכולוגי – לעיתים בשילוב עם טיפול תרופתי. אחרים דורשים טיפול אינטנסיבי יותר על מנת להביאם למצב נשלט.

אסכולות שונות בפסיכולוגיה

הטיפול הפיכולוגי הרשמי המוקדם ביותר היה הפסיכואנליזה, שחלוצה היה זיגמונד פרויד. מדובר בטיפול לטווח הארוך, המתמקד בזיהוי השורש התת מודע של ההתנהגות, ודורש מהמטופל להרהר באירועי חייו, להבחין בקשרים ובתבניות, ומתוכם לגבש דרך פעולה שתגרום לשינוי ואף תיקון של תגובותיו. פרויד הוא גם זה שעסק לראשונה בתחום חקר החלומות כדרך להבנת הקשיים הנפשיים של החולם.

עבודתו של פרויד הובילה למחקר וגיבוש תאוריות מצד חוקרים חלוציים נוספים. כמה מהידועים מביניהם הם יונג, אדלר, פראנקל, אריקסון, סקינר, פבלוב ומאסלו. המחקר שלהם ושל אחרים לקח את הפסיכולגיה לכיוונים רבים ושונים. הבסיסיים מביניהם כוללים תורות כגון סטרוקטורליזם, פונקציונליזם, ביהביוריזם, הומניזם, פסיכולוגיה התפתחותית, קוגניטיביזם ואקזיסטנציאליזם. שמות אלה נשמעים ארוכים ומסובכים, אך למעשה מתייחסים לזוויות ההסתכלות השונות שלנו על הנפש האנושית. בסופו של דבר, מגוון התורות הזה הוביל להתהוות האסכולות הפופולריות בפסיכולוגיה המודרנית: טיפול קוגנטיבי-התנהגותי, פסיכולוגיית הגשטלט, טיפול ממוקד-פתרון, ועוד. אסכולות אלה מתמקדות בשיטות קצרות טווח של זיהוי בעיות וגיבוש דרכי התמודדות.

הפסיכיאטר

כמצוין מעלה, פסיכיאטר הוא דוקטור מוסמך לרפואה, שהתמחה בחקר המוח והמחשבה הן מהפן הפסיכולוגי והן מהפן הנוירולוגי, וכמו הפסיכולוג, תוך התייחסות לתחום כמרכזה של נפש האדם. ההכשרה המשולבת מאפשרת לפסיכיאטר לשלב את השימוש בטיפול תרופתי: נוגדי דיכאון, תרופות נוגדות חרדה, ועוד מגוון רחב של תרופות, יחד עם טיפולים קליניים נוספים במידת הצורך, כדי לסייע למטופלים לחיות חיים שגרתיים. פסיכיאטרים יעבדו לרוב במוסדות רפואיים: בתי חולים, קליניקות, וגם באופן פרטי.

פסיכיאטר פרטי לפעמים ייקח חלק באסכולות שונות של ‘תרפיה בשיחה’ ואף בטיפולים ארוכי טווח. במסגרת טיפולית קהילתית ובמסגרות רפואיות נוספות, פסיכיאטרים מוגבלים במקרים רבים לאומדן מצבם של מטופלים, לקביעת טיפול תרופתי ולביקורת תרופתית.

הפסיכולוג

פסיכולוג הוא בהגדרתו איש מקצוע בעל דוקטורט בפסיכולגיה מטעם אוניברסיטה מורשית. תואר זה ניתן לאחר לימוד נרחב של נפש האדם וההתנהגות האנושית, שיטות מחקר, וניהול וניתוח מבדקים פסיכולוגיים סטנדרטיים ושיטות טיפול נפשי מקובלות.

פסיכולגים עובדים באפיקים רבים: קליניקות לבריאות הנפש, בתי חולים, מוסדות טיפוליים, מוסדות משפטיים, בתי ספר, מוסדות צבאיים, קליניקות פרטיות ועוד. יש העובדים אף בפרסום. פסיכולוגים ספורים, כדוגמת ד”ר פיל, ד”ר לורה וד”ר רות, ניהלו קריירה פורה בתכניות ייעוץ ברדיו ובטלוויזיה.

במוסדות רבים, כדוגמת בתי ספר ובסיסי צבא, תפקידו העיקרי של הפסיכולוג הוא צפייה והעמדה למבחן של אינטלקט, כשרונות, הישגים ותכונות אופי, וגם זיהוי בעיות נפשיות. פסיכולוגים רבים עוסקים בענפים שונים של ייעוץ פרטי, משפחתי, או זוגי, במסגרות פרטיות או קהילתיות. פסיכולוגים העובדים בתחום הפרסום מופקדים על צפייה מראש של העדפות קנייה ועל פרסום מוצרים באופן שימשוך כמה שיותר קונים.

לעומתם, פסיכולגים רבים עובדים בתחום המחקר, באוניסרסיטאות או מעבדות. הם בוחנים דפוסי למידה ותגובות למצבים שונים, ומתעדים ומנתחים את התוצאות המתקבלות.