טיפול דיאלקטי התנהגותי

מהו טיפול דיאלקטי התנהגותי?

טיפול התנהגות דיאלקטי (DBT – Dialectical Behavior Therapy) מספק ללקוחות מיומנויות חדשות לניהול רגשות מכאיבים ולהקטנת הקונפליקט ביחסים. DBT מתמקד במיוחד במתן כישורים טיפוליים בארבעה תחומים מרכזיים. ראשית, תשומת לב המתמקדת בשיפור יכולתו של הפרט לקבל ולהיות נוכח בהווה המתרחש. שנית, סובלנות מצוקה, המיועדת להגברת הסובלנות של האדם לרגש שלילי, במקום לנסות לברוח ממנו. שלישית, רגולציה רגשית המכסה אסטרטגיות שמטרתן לנהל ולשנות רגשות אינטנסיביים שגורמים לבעיות בחייו של אינדיווידואל. רביעית, אפקטיביות בין-אישית המורכבת מטכניקות המאפשרות לאדם לתקשר עם אחרים בצורה אסרטיבית, השומרת על הכבוד העצמי ומחזקת מערכות יחסים.

מצבים בהם נשתמש בטיפול

DBT פותח במקור לטיפול בהפרעת אישיות גבולית. עם זאת, מחקרים מראים כי DBT שימש בהצלחה גם לטיפול באנשים החווים דיכאון, בולימיה, אכילה מופרזת, הפרעה דו קוטבית, הפרעת דחק פוסט טראומטית, והתמכרות לסמים. מיומנויות DBT נחשבים יש את היכולת לעזור לאלה שרוצים לשפר את יכולתם לווסת רגשות, לסבול או להשלים עם מצוקה ורגשות שליליים, להיות מודעים ונוכחים ברגע הנתון, ולתקשר עם אחרים בצורה אפקטיבית.

למה ניתן לצפות במהלך הטיפול

הטיפול ב- DBT מורכב בדרך כלל מפגישות טיפול פרטניות וקבוצות מיומנויות של DBT. טיפולים פרטניים מורכבים ממגע אישי עם מטפל מאומן, המבטיחים מענה על הצרכים הטיפוליים. המטפל האישי עוזר למטופל להישאר פעיל ובעל מוטיבציה, מנחה אותו כיצד ליישם מיומנויות DBT בחיי היומיום, וכיצד להתמודד עם מכשולים שעלולים להתעורר במהלך הטיפול.

המשתתפים בקבוצת מיומנויות של DBT לומדים ומתרגלים שיטות לצד אחרים. חברי הקבוצה מעודדים לחלוק ולשתף את חוויותיהם ולספק תמיכה הדדית. הקבוצות מודרכות ע”י מטפל מאומן יחיד, המלמד מיומנויות ומנחה את התרגילים. בשלב זה חברי הקבוצה מקבלים שיעורי בית בתחומים השונים, כגון תרגילי תשומת לב ומודעות. כל מפגש קבוצתי נמשך כבערך שעתיים, ובדרך כלל הקבוצות נפגשות על בסיס שבועי למשך שישה חודשים. פרק הזמן יכול להיארך או להתקצר, תלוי בצרכיהם של חברי הקבוצה. DBT יכול להיות מועבר ע”י מטפלים במגוון דרכים וצורות. חלק מהמטופלים השלימו את הטיפול הפרטני מבלי לנכוח במפגשים השבועיים בקבוצה, לדוגמה. בעוד ששאר המטופלים עלולים להעדיף את המפגשים הקבוצתיים השבועיים על פני הטיפולים הפרטניים.

איך זה עובד

DBT הוא טיפול קוגניטיבי-התנהגותי שפותח על ידי מרשה ליניאן, Ph.D, בשנות השמונים למען טיפול באנשים עם הפרעת אישיות גבולית. אלה שאובחנו עם BPD (Borderline Personality Disorder) חוו לעיתים קרובות רגשות שליליים אינטנסיביים שמאוד קשה לנהל. הרגשות השליליים העזים והבלתי נשלטים האלה לעתים קרובות מתעוררים כאשר האדם מקיים אינטראקציה עם אחרים – חברים, שותפים רומנטיים, בני משפחה. אנשים עם הפרעה זו לעיתים חווים קונפליקטים קיצוניים במערכות היחסים שלהם.

כפי שמשתמע, DBT מושפע מנקודת המבט הפילוסופית של דיאלקטיקה: איזון ניגודים. המטפל עובד בעקביות עם האינדיווידואל במטרה למצוא דרכים להחזיק שתי נקודות מבט מנוגדות לכאורה בעת ובעונה אחת, כדי לקדם את האיזון ולהימנע משחור ולבן – סגנונות החשיבה של הכל או כלום. בשירותו של איזון זה, DBT מקדמת את ההשקפה על ה”שניהם – ו…” על פני ה”אחד מהם – או..”. הדיאלקטיקה בלב טיפול ה – DBT היא למעשה קבלה ושינוי.

מה לחפש במטפל התנהגות דיאלקטית

DBT מניח שטיפול יעיל, כולל אימון מיומנויות קבוצתי, מחוייב להקדיש תשומת לב שווה לצורת ההתנהגות ולניסיון של מועסקים העובדים עם לקוחות, כפי שיש לנהוג כלפי צורת ההתנהגות והניסיון של הלקוחות. לפיכך, הטיפול של המועסקים הוא חלק חשוב של כל תוכנית DBT, ומטפלים צריכים לתרגל את המיומנויות בעצמם. הם צריכים לדעת טכניקות טיפול בסיסיות בהתנהגות ואסטרטגיות טיפול של DBT. חפש מקצוען בתחום בריאות הנפש עם הכשרה מיוחדת וניסיון ב- DBT. מועצת המנהלים של Linehan, ארגון ללא כוונת רווח, פיתחה תקני הסמכה לרופאים. בנוסף, חשוב למצוא מטפל שאיתו אתה מרגיש בנוח לעבוד.