טיפול קוגניטיבי מבוסס מיינדפולנס 

MBCT  Mindfulness-based cognitive therapy

 

מה זה טיפול קוגניטיבי מבוסס-קשיבות?

טיפול קוגניטיבי המבוסס על קשב (MBCT) הוא צורה שונה של טיפול קוגניטיבי המשלב תרגילי מודעות כגון מדיטציה ותרגילי נשימה. באמצעות כלים אלה, מטפלים המשתמשים בשיטה זו יכולים ללמד מטופלים כיצד להתנתק דפוסי חשיבה שליליים שיכולים לגרום להדרדרות שיכולה להוביל לתחושת דיכאון – כך שהם יוכלו להדוף דיכאון לפני שהוא “נקשר” למטופל.

מתי משתמשים בטיפול?

טיפול קוגניטיבי מבוסס- קשיבות פותח עבור אנשים עם פרקי זמן של דיכאון או אומללות החוזרים על עצמם, בכדי למנוע הדרדרות המצב הקיים. טיפול זה הוכח כיעיל בחולים עם הפרעת דיכאון גדולה, שחוו לפחות שלושה משברי דיכאון בפרקי זמן מסויימים. מניעת הדרדרות המבוססת על טיפול זה עשויה גם להיות מועילה לטיפול בהפרעות חרדה כללית והתמכרויות. טיפול קוגניטיבי מבוסס- קשיבות גם הוכח כדי לשפר את הסימפטומים של דיכאון אצל אנשים מסוימים הסובלים מפגיעות בריאותיות –  פיזיות, כגון מחלת כלי דם ופגיעה מוחית טראומטית.

למה לצפות?

טיפול קוגניטיבי מבוסס- קשיבות הוא טיפול קבוצתי, פעם בשבוע, הפעלות של שעתיים, בראשות המטפל שלך, במסגרת תוכנית של שמונה שבועות. תלמד טכניקות מדיטציה כמו גם עקרונות בסיסיים של קוגניציה, כגון הקשר בין הדרך שבה אתה חושב ואיך אתה מרגיש. תוכלו גם לקבל את ההזדמנות ללמוד עוד על מצב הרגשי שלך, הדיכאון שלך. בימים שבהם אין מפגש, יש שיעורי בית, הכוללת תרגילי נשימה ומדיטציה מודעת.

כיצד זה עובד?

לפעמים עצב רגיל הוא משפיע דומיננטי עבור אדם שהתאושש ממצב דיכאון כדי להישנות לתוך התקף נוסף של

. במקום לנסות למנוע רגשות שליליים אחרים או לחסל עצבות או, אנו לומדים לשנות את הקשר של המטופלים עם הרגשות הללו על ידי תרגול מדיטציה ותרגילי קשב אחרים. פעילויות אלה מאזנות מחדש את הרשתות העצביות, ומאפשרות למטופל להתרחק מתגובות שליליות אוטומטיות – להגיע להבנה שישנן דרכים אחרות להגיב למצבים. על ידי פיתוח תוכנית תרגול מדיטציה שגרתית, מטופלים יכולים להשתמש בטכניקה בכל פעם שהם מתחילים להרגיש מוצפים רגשות שליליים. כאשר תחושת עצבות שוררת על המטופל ומתחילה להעלות את האסוציאציות השליליות הרגילות שמעוררות הישנות של דיכאון, הלקוח מצויד בכלים שיסייעו לו להחליף דפוסי חשיבה שליליים בחיוביים.

מה לחפש מטפל המשתמש בטיפול קוגניטיבי מבוססקשיבות

מטפל המשתמש בטיפול קוגניטיבי מבוסס- קשיבות הוא איש מקצוע בתחום בריאות הנפש שיש לו הכשרה נוספת בשיטות וטכניקות המבוססות על מודעות, והוא מיומן בהוראת הטכניקות האלה לאחרים. מוסדות, כמו מרכז סן דייגו לבקיאות, מאמנים ומאשרים מורי המתמחים בטיפול קוגניטיבי מבוסס- קשיבות ברחבי ארה”ב. אין שירות הפניה רשמי לתוכניות העוסקות בטיפול זה או למטפלים. בנוסף בדיקת אישורים, חשוב למצוא מטפל הבקיא בטיפול זה שאיתו אתה מרגיש נוח לעבוד.