מה זה NLP?

ניתוב לשוני פיזיולוגי (באנגלית Neuro-Linguistic Programming או NLP) הוא גישה פסיכולוגית המבוססת על ניתוח שיטות פעולה של אנשים מצליחים כדי לחקות אותן בחתירה אל מטרות אישיות. השיטה מקשרת בין מחשבות, צורות דיבור והתנהגויות לתוצאות ספציפיות. התומכים בNLP מאמינים שכל פעולה אנושית היא חיובית, ולפיכך גם כשלון של תכנית או השלכות בלתי צפויות אינן חוויות שליליות, אלא פשוט מציגות מידע חדש ושימושי.

הNLP פותח בשנות השבעים של המאה העשרים באוניברסיטת קליפורניה, סנטה קרוז, ומיסדיו העיקריים הם ג’ון גרינדר וריצ’רד באנדלר. בין התורמים הנוספים לשיטה נמנים ג’ודית דלוזייר, לזלי קמרון-באנדלר, דיוויד גורדון ורוברט דילטס. גרינדר ובאנדלר הוציאו את ספרם הראשון הקשור לNLP בשנת 1975, והתבססו בין השאר על עבודתם של וירג’יניה סאטיר, פריץ פרלס ומילטון אריקסון. בספרם הם ניסו לזהות תבניות דיבור ספציפיות המבדילות את אלה הנחשבים לדוברים מוכשרים מאנשים אחרים. אחרי כתיבת הספר, המשיכו גרינדר ובאנדלר לפתח את ענף הNLP ולמצוא דרכים להבחין בין תבניות דיבור שונות. כיום, נעשה שימוש מגוון בNLP – בענפים כגון טיפול פסיכולוגי, רפואה, עריכת דין וחינוך.

אחד מיסודות הNLP הוא קיומה של ‘מפה’ אישית של המציאות עבור כל אדם. העוסקים בNLP מנתחים את נקודות המבט שלהם ושל אחרים כדי להגיע להבנה עמוקה של סיטואציה. התומכים בשיטה מאמינים שחמשת החושים תורמים תרומה מכרעת לתהליך עיבוד המידע, ושקיים קשר הדוק בין הגוף לנפש. NLP הוא גישה נסיונית: כדי להבין פעולה, יש לבצע את אותה פעולה על מנת ללמוד מהנסיון.

יש העושים שימוש בNLP בטיפול פסיכולוגי, עבור מטופלים הסובלים מחרדות, קשיי תקשורת, פוסט טראומה, דיכאון, ADHD, התמכרות, סכיזופרניה, OCD, הפרעת אישיות גבולית ועוד. על פי עקרונות הNLP, כולנו רואים את העולם דרך נקודת מבט יחודית, סובייקטיבית ומעוותת. לכן, מטפל העוסק בNLP חייב להבין את הדרך שבה המטופל רואה את העולם – או ה’מפה’ שלו – וכיצד היא משפיעה על מחשבותיו והתנהגויותיו.

במהלך טיפול בשיטת NLP, המטפל יפעל להבין את תבניות המחשבה וההתנהגות של המטופל, מצבו הרגשי ושאיפותיו. באמצעות בחינת המפה האישית של המטופל, המטפל יסייע לו למצוא ולפתח את הכישורים שיועילו לו בצורה מיטבית, ויעזור לו לאמץ דרכי פעולה פרודוקטיביות.

תומכי השיטה טוענים שהיא מביאה לתוצאות בנות קיימא תוך זמן קצר, ותורמת להבנת תבניות קוגנטיביות והתנהגותיות. עם זאת, השיטה נתונה לביקורת חריפה מצד הקהילה המדעית. מתנגדי השיטה טוענים שהמושגים המרשימים המאכלסים אותה אמנם נשמעים מדעיים, אך למעשה מדובר בשיטה עתירת ניסוחים ערטילאיים ולא מדעית בעליל.

ביבליוגרפיה:

(Good Therapy (2017-2018). ‘Neuro-Linguistic Programming (NLP

  ויקיפדיה. ‘ניתוב לשוני פיזיולוגי’.